V Česku se likvidují úly. Kvůli včelímu moru

Tragédie, beznaděj a zoufalství – těmito slovy popisují včelaři to nejhorší, co se jim může stát. Tak jako každým rokem, i letos řádí včelí mor, přesněji mor včelího plodu. Chovatelé musí všechny své úly v tichosti a bez milosti spálit. A to kvůli malým bakteriím, které napadnou včelí larvy. Podívejme se na to, jaká cena se platí za kvalitu českého medu. Žádné léky, žádné další odběry vzorků, pouze plameny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úlům v Moravskoslezském kraji hrozí, že lehnou popelem (ilustrační foto)

Úlům v Moravskoslezském kraji hrozí, že lehnou popelem (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Podzemnik

Místo, kde během několika minut pohltí oheň všechny úly, není lehké najít. V Kujavách na Novojičínsku mi neporadili ani v hasičské zbrojnici. Ptám se tedy staršího muže, také včelaře, který ví, proč musí tolik jeho kolegů trpět. „Stačí, když si člověk koupí med v obchodě, vyhodí ho, okolo kontejneru letí včela a ta se nakazí,“ vysvětluje.

Kdybych nevěděl, co hledám, určitě bych dům minul. Ničím se neliší od ostatních, snad jen kuželem dýmu na zahradě. Člověk by si řekl, že tam někdo asi pálí trávu. Pan Miroslav Segeťa stojí u plotu a pro včelařský svaz se snaží všechno zdokumentovat. „Je to velice smutné dívat se na úly se včelami. Zdálky se dívám, jak odvážejí úly do ohně. Musí se spálit bohužel všechno,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku se likvidují úly. Kvůli včelímu moru

Možná pot, možná slzy. Anebo spíše obojí. Tak vypadá majitel včelínů, který nakládá na vozík jeden úl za druhým. S morem včelího plodu se u nás bojuje pouze tímto krutým způsobem. „Je to hrozné. Včelařím už od narození. Jsme jedni z mála, kde se úly pálí kvůli moru. Proto také máme nejkvalitnější včelstva na světě,“ nastiňuje Miroslav Segeťa.

Objevil se však problém a natáčení musíme ukončit. Přibíhá totiž veterinární dozorkyně. Prý jsem se dostali příliš blízko do zakázané oblasti. Nezbývá, než přísné vykázání respektovat. Včelí mor člověku sice neublíží, ale člověk sám se může nechtěně stát jeho přenašečem.

Aby toho nebylo málo, nález moru včelího plodu vysokými plameny zdaleka nekončí, říká Václav Sciskala z Českého svazu včelařů. „Včelaři jsou vlastně zmrazeni na okruhu 5 kilometrů. Profesionální včelař zůstává rok bez výnosu,“ popisuje.

Je to tvrdé, přísné, možná až příliš kruté. Zároveň je to cena za to, abychom mohli v klidu mluvit o vysoké kvalitě českého medu. Chovatelé to dobře vědí.

Včelaři, kteří přijdou kvůli moru o všechno, mají nárok na státní odškodnění ve výši i 100 tisíc korun. Když si však vezmeme, že jeden nový úl stojí řádově tisíce, k tomu připočteme veškeré další vybavení a cenu zárodků nových včelstev, pak vychází odškodné jen jako příspěvek.

Největší újma je ovšem psychická. Sami včelaři vyprávějí příběhy o svých kamarádech, kteří už nikdy nebyli jako dřív a dokonce si sahali na život.

Ke konci minulého měsíce se jenom v Moravskoslezském kraji objevilo už 14 ohnisek moru včelího plodu. Houževnatost chovatelů je neuvěřitelná, proto máme českého medu stále více než například domácího česneku. O medu mluvil na Řípu už praotec Čech a dobře věděl, proč to dělá.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme