V Česku se loni narodilo nejvíc dětí za posledních 10 let

V Česku se rodí víc dětí. Například rekordní počet porodů za uplynulých 11 let má Fakultní nemocnice Brno. Loni se tam narodilo 5 450 dětí, to je o 6 procent víc než v roce 2003. Víc plenek spotřebovali také v Baťově nemocnici ve Zlíně. Na svět tam letos přišlo na 2 430 novorozenců. To je nárůst asi o jedno procento. Celkem se narodí podle předpokladů 97 tisíc dětí, nejvíc od roku 1995. Demografové ale vysvětlují, že porodnost roste jen mírně. Uvítali by rychlejší tempo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v porodnici | Foto: Banka pupečníkové krve

Demografové by podle Ladislava Pištory z Českého statistického úřadu uvítali větší porodnost. "Zvyšuje se ale musím k tomu dodat další větu, že u nás je porodnost stále nízká jak ve srovnání s předcházejícími údaji, tak ve srovnání s jinými státy světa."

I přes malý počet novorozenců, má naše země od roku 2003 kladný přírůstek obyvatel. Důvodem je migrace, tedy cizinci, kteří do Česka přicházejí.

I kvůli malému počtu dětí má každá třetí nemocnice nedostatečný počet porodů, který doporučují odborné společnosti. Zdravotní pojišťovny proto analyzují práci porodnic - počty zákroků, jejich kvalitu a také cenu. S některými zařízeními pravděpodobně příští rok neuzavřou nové smlouvy. Nezávisle na pojišťovnách i Ministerstvo zdravotnictví říká, že porodnic máme hodně a připouští, že některé možná zaniknou. Mluvčí rezortu Věra Čarná Radiožurnálu řekla, že zatím situaci analyzují. "Nepředpokládáme, že bychom striktně postupovali podle hranice 500 porodů a paušálně rušili každou porodnici, která této hranice nedosahuje. Do budoucna bude existence porodnic řešena případ od případu a ve spolupráci s jednotlivými kraji. V současné době nebyl vydán žádný pokyn rušit porodnice, kde byl nižší počet porodů než 500."

Ministerstvo bude podle Čarné porodnice řešit současně s ostatními lůžkovými zařízeními. To bude možné až podle koncepce zdravotnictví.

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme