V Česku se objevil Schmallenbergský virus. Deformuje mláďata ovcí, skotu a koz

V Česku se poprvé objevil Schmallenbergský virus, který napadá skot, ovce a kozy. Vyvolává u nich vysoké horečky a deformuje nenarozená mláďata. Onemocnění zjistily kontroly zatím jen u dvou ovčích farem u hranic s Německem. První je farma NADE ve Smolné na Kraslicku, další se nachází v obci Mošná na Prachaticku. Informaci Radiožurnálu potvrdila Státní veterinární správa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce

Ovce | Foto: Hynek Bulíř

Farmáři ve Smolné u Kraslic nákazu poprvé zaznamenali asi před 14 dny. Nejdříve jí nevěnovali pozornost, protože deformovaná mláďata se u zvířat občas rodí.

Když však přišlo na svět už páté podobně poškozené jehně, zjistili, že by se mohlo jednat o Schmallenbergský virus. Ten po pitvě zvířete potvrdila Státní veterinářská správa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z farmy NADE ve Smolné na Kraslicku se v Odpoledním Radiožurnálu přihlásila reportérka Andrea Strohmaierová

Virus je typický pro jiná klimatická pásma, hlavně pro Afriku a Austrálii. V Evropě se objevil poprvé před rokem, a to právě v sousedním Německu. Dnes je rozšířený i v dalších zemích západní Evropy. Pro člověka nebezpečný není.

Lék proti Schmallenbergskému viru bude možná už na jaře

Číst článek

„Virus postihuje sudokopytníky, to znamená ovce a skot. U nás se to týká zatím pouze ovcí. Způsobuje v podstatě malformovaná mláďata. Je to produkční nákaza, která chov nijak významně nepoznamená,“ řekl Radiožurnálu mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Státní veterinární správa bude situaci na zasažených farmách zatím jen monitorovat. Nejsou totiž nakažena všechna zvířata.

Virus napadající ovce není pro člověka nebezpečný

Číst článek

Běžně je úmrtnost v případě postižení tímto virem stoprocentní, v současné době nemoc zabíjí zatím každé druhé mládě.

Prodej jehňat a ovcí do zahraničí by virus ohrozit neměl. Zvířata se totiž prodávají až na jaře, a to by měla už být pořádku, protože onemocnění přenáší komáři a típlice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postupu Státní veterinární správy mluvil Zbyněk Semerád, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat

Země na východ od Evropské unie však mohou sáhnout k restriktivním opatřením. Rusko už prý na jaře zakázalo dovoz masa z Německa a Beneluxu.

Veterinární správa objevila Schmallenbergský virus prostřednictvím pasivního monitoringu vyhlášeného na začátku letošního roku.

„Informovali jsme všechny svazy chovatelů ovcí a skotu, aby chovatelé hlásili podezření, to znamená právě narozené malformované plody nebo v případě skotu výrazné poklesy užitkovosti,“ uvedl Zbyněk Semerád, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat.

U podezřelých kusů skotu se pak odebíraly vzorky krve, poškozené plody ovcí se posílaly na laboratorní vyšetření.

Veterinární správa se na výskyt viru v Česku připravovala, protože byla informována o situaci v Evropě. „Nedávno se virus objevil v Polsku a Rakousku, takže se dalo předpokládat, že dorazí i do České republiky,“ dodal Semerád.

Podle jeho slov jde o nový virus poprvé zaznamenaný teprve před rokem v Německu a Holandsku. Zabránit jeho šíření nebylo možné, žádná léčba ani vakcína zatím neexistuje.

Andrea Strohmaierová, Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme