V Česku se smí testovat geneticky modifikovaná kukuřice

Na území České republiky se smí testovat geneticky upravená kukuřice. Firma Monsanto získala svolení od Ministerstva životního prostředí. Ekologové z hnutí Greenpeace se pokusili rozhodnutí ministerstva o registraci takzvané Bt kukuřice zabránit. Napadli podmínky pěstování plodiny týkající se například vzdálenosti polí s upravovanou kukuřicí od ostatních zemědělských pozemků. Podle koordinátorky genetické kampaně Greenpeace Magdaleny Klimovičové hrozí například kontaminace polí ekologických zemědělců semeny geneticky upraveného porostu a tím znehodnocení jejich úrody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kukuřice

kukuřice | Foto: Jan Rosenauer

"K tomu byla dána taková vsuvka "200 metrů nebo jakákoli vzdálenost menší než těchto 200 metrů, budou-li dodrženy podmínky adekvátní ochrany" a nebylo řečeno, ani jaké jsou podmínky této adekvátní ochrany, ani kdo je bude kontrolovat."

Ředitel odboru enviromentálních rizik Ministerstva životního prostředí Karel Bláha ale namítá, že dodržet původní izolačí vzdálenost polí shledala odborná komise jako neodůvodněný požadavek a navíc se bude ještě o celé věci znovu diskutovat. "Tato věc se stane relevantní v okamžiku, kdy budou ty odrůdové zkoušky dokončeny a ta kukuřice se začne pěstovat, a v podmínce číslo 1 toho rozhodnutí je výslovně uvedeno, že musí být, než se začne ta kukuřice pěstovat, zpracována metodika pěstování odrůdy a tam bude tato záležitost znovu diskutována."

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme