V Česku se stále očkuje proti prasečí chřipce, ale zájem je minimální

Před půl rokem se začalo v Česku očkovat proti prasečí chřipce. Podle posledních informací si zatím nechalo vakcínu píchnout přes 65 tisíc lidí. Využila se tedy dosud asi třetina dovezených očkovacích látek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus chřipky A/H1N1 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, CDC Influenza Laboratory

Už dávno může přijít zadarmo na očkování každý, kdo o to má zájem. Vakcína pro příští chřipkové období ale asi bude účinkovat najednou proti třem kmenům chřipky, proti viru A(H3N2), B i viru prasečí chřipky A(H1N1).

Říká se jí trojkombinace a doporučila ji Světová zdravotnická organizace.

„Tam, kde vakcíny nebyly distribuovány, je samozřejmě možné je rozplnit a skombinovat s ostatními kmeny. Je možno připravit vakcínu, která bude v jedné dávce,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula

„Předpokládám, že některé země půjdou právě na nějaký kombinovaný režim, aby vyočkovaly vakcíny jim eventuelně zbudou. My budeme mít vakcín tak málo, že tady bude nová trojkombinace. Ale pokud nějaká zbude po těchto opatřeních, je možné ji využít,“ dodal Prymula.

Lenka Jansová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme