V Česku se zatím kontaminované potraviny z Německa nenašly

Do českých obchodů se kontaminované potraviny z Německa nedostaly. Takové jsou předběžné výsledky kontrol, kompletní výsledky bude mít ministerstvo zemědělství až po poledni. Kontroly se zaměřily hlavně na vepřové a drůbeží maso a vejce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vajíčka | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Definitivní výsledky obsahu dioxinu budeme mít až dneska v poledne. Nicméně v pátek byly provedeny analýzy, které se zaměřily na PCB látky s obsahem dioxinu, a ty byly negativní,“ řekl náměstek ministra zemědělství pro komoditní úsek Karel Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zemědělství Karel Tureček v Ranním interview Radiožurnálu.

Kontrola se zaměřila především na síť obchodů s přímou vazbou na Německo. „Kontrolovaly jsme především vepřové maso, drůbež a vejce,“ přiblížil Tureček. Podle něj se zákazníci v Česku bát nemusí. „Ale neprohloupí, když se zaměří na české potraviny,“ poznamenal.

To, že se do Česka zřejmě žádné kontaminované potraviny nedostaly, je podle Turečka způsobeno dozorovými orgány na německé i české straně. „Problém byl identifikován včas a německá strana v tomto směru podnikla dosti rázné kroky,“ řekl Tureček.

Zákaz prodeje a dovozu

Několik evropských zemí včetně Slovenska ale prodej německého masa a vajec zcela zakázalo. Například supermarkety ve Velké Británii už potraviny zasažené dioxiny stáhly z prodeje. „Němci přiznali, že potenciální riziko úniku těchto potravin bylo ve vztahu k Nizozemí a Velké Británii. Opatření v Británii jsou proto důsledkem této zprávy,“ vysvětlil náměstek ministra zemědělství.

V Česku každopádně budou mimořádné kontroly pokračovat dál. „Zhruba čtrnáct dní budou pokračovat v nadstandardním režimu a monitoring se kromě vepřového masa, drůbeže a vajec zaměří i na krmiva,“ dodal Karel Tureček.

Dioxin v Německu kontaminoval až tři tisíce tun krmného tuku pro zvířata, kvůli jejímu výskytu ve vejcích a mase nechaly tamní úřady zavřít přes 4700 farem a drůbežáren. Skandál každým dnem narůstá do větších rozměrů. Dnes by měly být známy další analýzy kontaminovaného krmiva.

Jan Pokorný, Tereza Bartůňková, Klára Bílá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme