V Česku stoupá počet dětí nakažených příušnicemi. Virus útočí i na očkované

V Česku se zvýšil počet dětí, které onemocněly příušnicemi. Dohromady hygiena eviduje 185 případů. Infekční nemocí se nakazily i děti, které byly očkované a měla je chránit vakcína.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploměr, chřipka

Teploměr, chřipka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty se počet nakažených zvyšuje už od loňska a zasahuje jednotlivé kraje. Například v Libereckém kraji se nakazilo od začátku roku 80 dětí.

„Výskyt příušnic je v letošním roce řekněme pokračováním nějakého trendu, který byl i v minulém roce. Tady zřejmě může docházet k oslabení imunity po očkování, zřejmě ubývá v populaci protilátek, a možná dokonce i dochází k nějaké obměně viru příušnic. Čili to mohou být ty důvody, které by mohly stát za tím problémem,“ řekl hlavní hygienik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na to, proč roste počet nakažených příušnicemi, jsme se ptali předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly se podobné epidemie u nás periodicky vyskytují v posledních asi osmi letech. Současný počet nakažených prý není alarmující, protože loni touto dobou bylo nemocných třikrát víc. „Ty důvody jsou zřejmě spojené s tím, že hladiny protilátek nevydrží dostatečně dlouho.“

Nejvíce případů příušnic je ve věkové skupině 10 až 14 let, případně u mladších dospělých. „V této chvíli budou probíhat sérologické přehledy, kde bychom si měli ujasnit, proč je tato skupina ohrožená a jak se vyvíjejí hladiny protilátek u ní,“ řekl Radiožurnálu Prymula.

K epidemiím příušnic přitom podle něj nedochází jenom v Česku, ale jde o problém celosvětový.

„Čas od času se vyskytují svým způsobem průlomové infekce u očkovaných. Otázkou je, jestli ty kmeny, které tady cirkulují, jsou zcela identické s těmi, na které vakcína byla připravena.“

„Druhá věc je, že se ve světě začíná uvažovat o tom, že by se vlastně přidala další látka; my zatím máme dvoudávkové schéma, které je v 15 měsících věku, a po 6 měsících je vlastně další dávka. A uvažuje se, třeba i ve Finsku, že by se přidala dávka třetí. Ale zatím žádná země nerozhodla tuto třetí dávku přidat do schématu,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti.

Děti na Českolipsku ohrožuje zvýšený výskyt příušnic

Číst článek

Příušnice se projevují teplotou a bolestivým zduřením slinných žláz. Inkubační doba je kolem 18 dnů.

mta, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme