V Česku trpí v průměru každý druhý dospělý nadváhou. Pomoci má nová kampaň

Nedostatek pohybu a nadbytečný příjem potravy vedou k nadváze a obezitě. S těmi se jen v Česku potýká 52 % dospělých. Zvýšit motivaci lidí ke zlepšení stravovacích návyků a pohybové aktivity je cílem kampaně Přijmi a vydej, která začíná právě v sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poradna snižování nadváhy | Foto: Pavel Kudrna

Kampaň je určena celým rodinám, jak vysvětluje Věra Kernová ze Státního zdravotního ústavu.

"Vytvořili jsme jakýsi nástroj, aby si jedinci vyhodnocovali svůj energetický příjem, a to pomocí kalkulačky, která je přístupná na našich webových stránkách. Dále aby kontrolovali vlastní výdej pohybem a pokud by měli nadváhu, tak jaké kroky udělat k tomu, aby snížili svoji hmotnost a pozitivním způsobem tak ovlivnili svůj životní styl," řekla Kernová Radiožurnálu.

Účastníci kampaně Přijmi a vydej si budou několik dní zapisovat, co snědli a jaký pohyb měli. Poté si vyberou jeden den a podle návodu spočítají přijatou a vydanou energii. Výsledek zapíší na přihlášku. Hlásit se mohou na tištěných formulářích nebo elektronicky na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Spouští se i program pro školáky

Motivovat především školáky ke sportovním a pohybovým aktivitám chce také soutěž S pohybem každý den, která začíná rovněž v sobotu a potrvá do 15. listopadu.

Během 30 dní účasti dostává soutěžící body za pohybovou aktivitu. Pokud za tu dobu dosáhne 30 bodů, bude zařazen do slosování o ceny. Soutěž chce podle její koordinátorky Ludmily Skálové snížit u dětí rizika, která vyplývají z nedostatku pohybu.

"Počet dětí léčených pro obezitu v ČR narůstá, v průměru má každé šesté dítě nadváhu nebo je obézní a situace se bude podle dlouhodobých odhadů zhoršovat," míní Skálová.

Právě špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu jsou nejčastější příčinou nadváhy nebo obezity, kterými v Česku trpí téměř 16 % dětí. Podle Ludmily Skálové především mladé dívky situaci řeší dietami.

"Dvanáct procent dětí ve věku 11 let drží dietu, v patnácti letech už je to více než 28 procent dívek. Při držení diet se dívky omezují především na své stravovací zvyklosti, nesnídají, neobědvají, nevečeří, pijí častěji alkohol a zapomínají na fyzickou aktivitu," upřesnila Radiožurnálu Skálová.

Přečtěte si také:
Německá vláda chce razantně bojovat s rostoucí obezitou
Britští vědci odhalili gen přispívající k obezitě
Obezita v České republice
V České republice přibývá obézních dětí

Kateřina Roszová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme