V Česku trpí v průměru každý druhý dospělý nadváhou. Pomoci má nová kampaň

Nedostatek pohybu a nadbytečný příjem potravy vedou k nadváze a obezitě. S těmi se jen v Česku potýká 52 % dospělých. Zvýšit motivaci lidí ke zlepšení stravovacích návyků a pohybové aktivity je cílem kampaně Přijmi a vydej, která začíná právě v sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poradna snižování nadváhy | Foto: Pavel Kudrna | Zdroj: Český rozhlas

Kampaň je určena celým rodinám, jak vysvětluje Věra Kernová ze Státního zdravotního ústavu.

"Vytvořili jsme jakýsi nástroj, aby si jedinci vyhodnocovali svůj energetický příjem, a to pomocí kalkulačky, která je přístupná na našich webových stránkách. Dále aby kontrolovali vlastní výdej pohybem a pokud by měli nadváhu, tak jaké kroky udělat k tomu, aby snížili svoji hmotnost a pozitivním způsobem tak ovlivnili svůj životní styl," řekla Kernová Radiožurnálu.

Účastníci kampaně Přijmi a vydej si budou několik dní zapisovat, co snědli a jaký pohyb měli. Poté si vyberou jeden den a podle návodu spočítají přijatou a vydanou energii. Výsledek zapíší na přihlášku. Hlásit se mohou na tištěných formulářích nebo elektronicky na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Spouští se i program pro školáky

Motivovat především školáky ke sportovním a pohybovým aktivitám chce také soutěž S pohybem každý den, která začíná rovněž v sobotu a potrvá do 15. listopadu.

Během 30 dní účasti dostává soutěžící body za pohybovou aktivitu. Pokud za tu dobu dosáhne 30 bodů, bude zařazen do slosování o ceny. Soutěž chce podle její koordinátorky Ludmily Skálové snížit u dětí rizika, která vyplývají z nedostatku pohybu.

"Počet dětí léčených pro obezitu v ČR narůstá, v průměru má každé šesté dítě nadváhu nebo je obézní a situace se bude podle dlouhodobých odhadů zhoršovat," míní Skálová.

Právě špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu jsou nejčastější příčinou nadváhy nebo obezity, kterými v Česku trpí téměř 16 % dětí. Podle Ludmily Skálové především mladé dívky situaci řeší dietami.

"Dvanáct procent dětí ve věku 11 let drží dietu, v patnácti letech už je to více než 28 procent dívek. Při držení diet se dívky omezují především na své stravovací zvyklosti, nesnídají, neobědvají, nevečeří, pijí častěji alkohol a zapomínají na fyzickou aktivitu," upřesnila Radiožurnálu Skálová.

Přečtěte si také:
Německá vláda chce razantně bojovat s rostoucí obezitou
Britští vědci odhalili gen přispívající k obezitě
Obezita v České republice
V České republice přibývá obézních dětí

Kateřina Roszová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme