V Česku ubývá drobné zvěře

Zatímco černé zvěře přibývá a narůstají škody na zemědělských kulturách, stavy drobné zvěře se snižují. Černé zvěři vyhovují například řepková a kukuřičná pole, ve kterých je větší část roku dobře schovaná. Naopak prostředí vhodné pro zajíce a bažanty ubývá. Myslivci a resort zemědělství proto chtějí okraje polí osévat plodinami, které drobná zvěř potřebuje. Peníze na to dává i Evropská unie a státní zemědělský intervenční fond.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole s rozkvetlou řepkou

Pole s rozkvetlou řepkou | Foto: Ľubomír Lehotský

Černou zvěř u nás myslivci regulují odstřely. "V loňském roce došlo k rekordnímu úlovku černé zvěře, který byl přes sto tisíc kusů. Podle současných odhadů si ale myslíme, že v letošním roce bude úlovek nižší," dodal Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. Pro srnčí zvěř, která stále častěji končí pod koly aut, a proto se místy už ani neloví, myslivci rychlou pomoc nemají.

Oplocení dálnic považují za skoro nereálné, podchody komunikací by musely být hodně dlouhé a široké. "Můžou se také vytvářet přechody, ovšem zvěř přes tyto přechody, pokud bude vidět dolů, také nepůjde. Znamená to tedy, že nějaké možnosti máme, jsou ale samozřejmě velmi drahé," řekl Josef Hromas z Českomoravské myslivecké jednoty.

Myslivci a resort zemědělství teď řeší problém drobné zvěře, kterou vytlačují nové průmyslové a obytné zóny. "Obrovské sklady a velké prostory zabírají zemědělskou půdu, která byla dříve využívána drobnou zvěří," popsal Radiožurnálu Josef Hromas.Myslivci vidí jediné možné řešení. Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty vysvětluje, že chtějí využít nepravidelné okraje polí. Na nich by zemědělci mohli vysázet keře nebo pěstovat plodiny, které zůstanou i po hlavní sklizni na polích pro malou zvěř útočištěm.

"Plodinami, které jsou vhodné pro malou zvěř, jsou například pohanka, proso a i další plodiny. Ty tvoří protipól té hlavní rostlině, která je na poli pěstována, což je většinou pšenice, nebo jarní ječmen, který v červenci zmizí z polí, a pak nastává dlouhé období, kdy se zvláště drobná zvěř nemá kde ukrýt a také nemá žádnou potravní nabídku," řekl Jiří Šilha.

Stát na osazování polí rostlinami či keři, v nichž najde drobná zvěř úkryt, finančně přispívá. "Žádosti se podávají na Státní zemědělský intervenční fond, kde jsou i posouzeny. Pokud jsou posouzeny kladně, jsou tyto projekty po jejich realizaci proplaceny," uvedl Jiří Pondělíček, vedoucí Odboru rybářství, myslivosti a včelařství na ministerstvu zemědělství.

Zájem o tento příspěvek zatím velký není, protože se zemědělci obávají, že by přišli o jiné dotace. Podle Pondělíčka je ale možné půdní bloky rozdělit a pobírat na ně různé příspěvky.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme