V Česku ubývá stoupenců evropské integrace

V posledních měsících ubylo mezi Čechy zastánců vstupu země do Evropské unie. Naopak nápadně vzrostl počet těch, kteří by v případném referendu hlasovali proti začlenění České republiky do unie. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovalo konsorcium Střediska empirických výzkumů a Sofres-Factum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco v říjnu loňského roku se vstupem do Evropské unie souhlasilo 48 procent Čechů, začátkem května se pro vstup podle průzkumu vyslovilo o osm procent lidí méně. Od loňského října naopak stoupl o sedm procent počet lidí, kteří by v referendu hlasovali proti začlenění České republiky do unie. V květnu se vstupem nesouhlasilo 22 procent občanů.

Výsledky průzkumu zneklidňují prezidenta Václava Havla. Podle něho je potřeba, aby lidé integračnímu procesu více porozuměli. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček ale uvedl, že podle Václava Havla by ani nižší podpora evropské integrace neměla ohrozit úspěch referenda o vstupu do unie. "Jiná alternativa, nežli účast ve sjednocené Evropě, prostě neexistuje", tlumočil mluvčí názor hlavy státu.

Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme