V Česku udeřila zima

Česko v sobotu zasáhla první sněhová kalamita v letošní sezóně. Přívaly sněhu spolu se silným větrem komplikovaly dopravu v Krkonoších, na Liberecku, v Krušných horách, na Vysočině, na Šumpersku, ale i v níže položených oblastech. Kalamita tradičně překvapila mnohé řidiče, kteří podcenili přípravu na zimu. Na Karlovarsku mezi Bečovem nad Teplou a Vodnou vykolejil kvůli spadlým stromům motorový vlak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh komplikuje dopravu | Foto: Radek Petrášek

V Krkonoších podle zpravodajky Elišky Pilařové stále hustě sněží už od pěti hodin ráno a místy tam napadlo až 25 centimetrů nového sněhu. Na hřebenech navíc zuřila vánice. Teploty klesají pod nulu i v nižších polohách a sněžit má i během noci na neděli. Zesílí vítr a v otevřených úsecích se mohou tvořit sněhové jazyky.

Silničáři na Trutnovsku nasadili pluhy a sypače. Všechny i obtížné horské úseky byly vpodvečer sjízdné, místy leží na vozovkách až třícentimetrová vrstva uježděného sněhu krytá posypem. V odpoledních hodinách se také podstatně snížila nehodovost, protože provoz je minimální. Pracovníci správy a údržby silnic varují, že vozovky zhruba od 600 metrů mohou v noci namrzat.

Podobně vypadá situace i v Orlických a Jizerských horách. Na Liberecku a Jablonecku vytrvale sněžilo od časného rána. Silničáři zapojili do odklízení veškerou dostupnou techniku, silnice však byly sjízdné jen s obtížemi, a to také kvůli silnému větru.

Dramatický byl dopoledne průjezd Libercem, vozidla tam jezdila doslova krokem. Obdobně na tom byli i v sousedním Jablonci nad Nisou a nejvíce potíží měli ti, kdo vyjeli s letními pneumatikami. Zablokován kamiony byl ještě po poledni hraniční přechod v Harrachově, nyní už jsou komunikace v horských úsecích sjízdné a doprava tam funguje bez problémů. Noci na neděli se obávají zatím jablonečtí silničáři. V oblasti Bedřichova totiž vpodvečer začalo mrholit a vozovky budou namrzat. Nadále tedy platí: pokud nemusíte, nevyjíždějte!

Místy až dvaceticentimetrová vrstva mokrého sněhu působila potíže silničářům a řidičům na Karlovarsku. S nočními sněhovými srážkami se posádky sypacích vozů vyrovnávaly v Krušných horách a v některých oblastech Slavkovského lesa. V Chomutově měli motoristé i řidiči trolejbusů problémy s vyjetím kopců.

Od třetí hodiny ranní do devíti dopoledne byl pro kamionovou dopravu uzavřen hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána. Zuřila tam sněhová vánice a kamiony měly velice ztíženou cestu do kopců nad Chomutovem. Dopoledne už byly všechny silnice na Chomutovsku i Mostecku sjízdné.

Mezi Bečovem nad Teplou a Vodnou na Karlovarsku kvůli spadlým stromům vykolejil motorový vlak. Nikdo nebyl zraněn a náhradní dopravu tam teď zajišťují autobusy. Nesjízdná byla ráno i řada dalších vedlejších tratí, provoz na nich však už byl podle mluvčí Českých drah Zdenky Celé obnoven.

Lenka Rákosová, Eliška Pilařová, Jarmila Kubíková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme