V Česku už druhý den padají teplotní rekordy

Tropická vedra už druhý den po sobě lámou teplotní rekordy. Například v Plzni na Mikulce naměřili meteorologové 36,8 stupně Celsia, tedy o dva stupně více, než je dosavadní maximum. V horku kolabují lidé, problémy mají i zvířata.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letní vedra

letní vedra | Zdroj: ČTK

Hned několik teplotních rekordů padlo v Moravskoslezském kraji. Nejvíc rtuť v teploměrech stoupala v Ostravě-Porubě, kde naměřili 34,8 stupně Celsia.

V Praze neodolal teplotní rekord starý 141 let. Meteorologové v Klementinu odpoledne naměřili 35,3 stupně Celsia. Dosavadní maximum bylo o desetinu stupně nižší.

Extrémní vedra s teplotami vysoko nad 30 stupňů Celsia vylidnily jindy rušné ulice, úřady zejí prázdnotou. Některé instituce a firmy již zkrátily pracovní dobu, případně mění její rozvržení.

Kvůli vysokým teplotám mají napilno hlavně záchranáři, kteří vyjíždějí na pomoc lidem s kolapsy. Mnohem častěji než jindy zasahují i u vážných úrazů hlavy. Lidé se do ní uhodí, když se při kolapsech zhroutí na zem.

Potíže s vedrem trápí pacienty a personál v nemocnicích. Klimatizace je většinou jen na operačních sálech a jednotkách intenzivní péče, takže v pokojích jedou naplno větráky. Žaluzie a rolety na oknech jsou stažené, a kde je nemají, zastiňují okna mokrá prostěradla.

Další komplikací je zvýšená koncentrace přízemního ozonu, který dráždí dýchací ústrojí. Dnes odpoledne vystoupila nad limit 180 mikrogramů na metr krychlový hned ve čtyřech krajích. Jednoznačně nejvýrazněji byl limit překročen v Mostě, kde se koncentrace ozonu vyšplhala kolem 17:00 až na 258,6 mikrogramů na metr krychlový.

Kvůli vysokým teplotám a suchu také výrazně přibylo požárů. Jen ve středu jich v Česku bylo o 140 procent více, než činí dlouhodobý průměr. Hasiči musejí stále častěji zasahovat u požárů suché trávy, křovin, stohů, polí s obilím a také lesů.

První polovina července byla podle meteorologů mimořádně teplá. V průměru bylo na území republiky o 3,4 stupně tepleji, než uvádějí dlouhodobá pozorování z let 1961 až 2000. V některých částech Česka však byly průměrné teploty vyšší až o 6,3 stupně Celsia. Celkově bylo v tomto období spíše tepleji na severu než na jihu území Česka.

Ivan Sekanina, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme