V Česku vrcholí přípravy na návštěvu papeže Benedikta XVI.

Přes 75 tisíc lidí si zatím rezervovalo místenky pro návštěvu papeže v České republice. Benedikt XVI. přijede do Česka na konci září a s věřícími se setká hlavně na dvou bohoslužbách pod širým nebem. Podle policie by bezpečnostní opatření věřícím neměla zkazit zážitek z papežovy návštěvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na návštěvu papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi | Foto: D a M architektonická kancelář

Papež Benedikt XVI. by měl přiletět do České republiky 26. září, o den později se plánuje bohoslužba v Brně a v pondělí 28. září by se měl svatý otec setkat s mládeží na národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

Jak na letišti v Brně-Tuřanech, tak ve Staré Boleslavi se na papeže přijdou podívat statisíce lidí. Věřící si s sebou můžou vzít všechno, co potřebují. Třeba i rybářské stoličky, říká ředitel policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala.

"V žádném případě nebudeme zakazovat lidem přinášet si věci, které budou potřebovat - například tekutiny, potraviny a podobně. Jediné opatření ze strany police bude to, že budou prováděny určité prohlídky na stanovených místech, kam bude zakázáno nosit zbraně a předměty, které by jako zbraně mohly být použity," řekl Kvíčala.

Návštěva papeže Benedikta XVI. byla ohlášena na konci května po soukromé audienci prezidenta Václava Klause u hlavy katolické církve ve Vatikánu. "Já věřím, že papež přijede do České republiky s jasným poselstvím, které bude zřetelné, slyšitelné pro všechny. Na to se opravdu velmi těším," řekl prezident Václav Klaus.

Vztahy mezi Českou republikou a Vatikánem komplikuje stále neuzavřená smlouva upravující postavení římsko a řeckokatolické církve v Česku. Zatímco Vatikán smlouvu schválil, v České republice ratifikována nebyla. Poslanci ji v roce 2003 zamítli. Dospěli tehdy k názoru, že je pro stát nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.

Jednání o smlouvě při nadcházející papežově návštěvě připraveno není. "Já myslím, že papež přijede především na pastorační návštěvu. Není to návštěva, která by měla dojednávat politické záležitosti," uvedl v Poledních ozvěnách dne arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané návštěvě papeže Benedikta XVI. si v poledních Ozvěnách dne s arcibiskupem Graubnerem povídala Veronika Sedláčková.

O papežovu návštěvu v době, kdy si země připomíná památku českého patrona, usilovali katoličtí představitelé už několikrát. Benedikt XVI. je v úřadu od roku 2005. Jeho předchůdce Jan Pavel II. zavítal do České republiky třikrát, naposledy v roce 1997.

Můžete si také přečíst:
Pražský hrad zveřejní podrobnosti o papežově návštěvě
Papež Benedikt XVI. potvrdil návštěvu v Česku
Palestinští uprchlíci se připravují na návštěvu papeže
Papež podpořil mizející křesťanskou menšinu ve Svaté zemi
Vatikán se ostře ohradil proti kritikům papeže v Jeruzalémě
Papež předčasně odešel ze setkání s muslimy a židy v Jeruzalémě
Papež Benedikt XVI. zahájil pětidenní návštěvu Izraele
Papež vyzval na hoře Nebo k usmíření mezi židy a křesťany
Papež zahájil ostře sledovanou cestu do Svaté země

Vojtěch Berger, Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme