V Česku vrcholí přípravy na návštěvu papeže Benedikta XVI.

Přes 75 tisíc lidí si zatím rezervovalo místenky pro návštěvu papeže v České republice. Benedikt XVI. přijede do Česka na konci září a s věřícími se setká hlavně na dvou bohoslužbách pod širým nebem. Podle policie by bezpečnostní opatření věřícím neměla zkazit zážitek z papežovy návštěvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na návštěvu papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi | Foto: D a M architektonická kancelář

Papež Benedikt XVI. by měl přiletět do České republiky 26. září, o den později se plánuje bohoslužba v Brně a v pondělí 28. září by se měl svatý otec setkat s mládeží na národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

Jak na letišti v Brně-Tuřanech, tak ve Staré Boleslavi se na papeže přijdou podívat statisíce lidí. Věřící si s sebou můžou vzít všechno, co potřebují. Třeba i rybářské stoličky, říká ředitel policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala.

"V žádném případě nebudeme zakazovat lidem přinášet si věci, které budou potřebovat - například tekutiny, potraviny a podobně. Jediné opatření ze strany police bude to, že budou prováděny určité prohlídky na stanovených místech, kam bude zakázáno nosit zbraně a předměty, které by jako zbraně mohly být použity," řekl Kvíčala.

Návštěva papeže Benedikta XVI. byla ohlášena na konci května po soukromé audienci prezidenta Václava Klause u hlavy katolické církve ve Vatikánu. "Já věřím, že papež přijede do České republiky s jasným poselstvím, které bude zřetelné, slyšitelné pro všechny. Na to se opravdu velmi těším," řekl prezident Václav Klaus.

Vztahy mezi Českou republikou a Vatikánem komplikuje stále neuzavřená smlouva upravující postavení římsko a řeckokatolické církve v Česku. Zatímco Vatikán smlouvu schválil, v České republice ratifikována nebyla. Poslanci ji v roce 2003 zamítli. Dospěli tehdy k názoru, že je pro stát nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.

Jednání o smlouvě při nadcházející papežově návštěvě připraveno není. "Já myslím, že papež přijede především na pastorační návštěvu. Není to návštěva, která by měla dojednávat politické záležitosti," uvedl v Poledních ozvěnách dne arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané návštěvě papeže Benedikta XVI. si v poledních Ozvěnách dne s arcibiskupem Graubnerem povídala Veronika Sedláčková.

O papežovu návštěvu v době, kdy si země připomíná památku českého patrona, usilovali katoličtí představitelé už několikrát. Benedikt XVI. je v úřadu od roku 2005. Jeho předchůdce Jan Pavel II. zavítal do České republiky třikrát, naposledy v roce 1997.

Můžete si také přečíst:
Pražský hrad zveřejní podrobnosti o papežově návštěvě
Papež Benedikt XVI. potvrdil návštěvu v Česku
Palestinští uprchlíci se připravují na návštěvu papeže
Papež podpořil mizející křesťanskou menšinu ve Svaté zemi
Vatikán se ostře ohradil proti kritikům papeže v Jeruzalémě
Papež předčasně odešel ze setkání s muslimy a židy v Jeruzalémě
Papež Benedikt XVI. zahájil pětidenní návštěvu Izraele
Papež vyzval na hoře Nebo k usmíření mezi židy a křesťany
Papež zahájil ostře sledovanou cestu do Svaté země

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme