V Česku vznikla iniciativa, která žádá zveřejnění odpovědí ze státních maturit

V pondělí začnou v Česku státní maturity. Zatímco nyní ministerstvo školství zveřejňuje jenom celkovou úspěšnost žáků, brzy by se to mohlo změnit. V Česku totiž vznikla iniciativa Maturitní data - odtajněno, která usiluje o to, aby ministerstvo zveřejnilo také jednotlivé odpovědi studentů ze státních maturit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jako vystudovaného bohemistu by mě obecně zajímalo, co dnešním studentům jde. A zároveň by mě to zajímalo i jako učitele i jako rodiče,“ vysvětluje učitel češtiny Martin Valášek, proč by ho výsledky státních maturit zajímaly.

„Až moje děti budou maturovat, abych si pod nějakým číslem poměřit jeho výsledky, nebo výsledky našich studentů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O iniciativě o rozšíření zveřejňovaných dat o státních maturitách informuje Pavla Lioliasová

Ministerstvo školství zatím zveřejňuje pouze celkovou úspěšnost žáků při státních maturitách. Podle zakladatele iniciativy Maturitní data – odtajněno, Oldřicha Botlíka ale na základě žádosti ministerstvo musí sdělit i souhrnné výsledky úloh.

Na webových stránkách iniciativy www.data-mat.cz se už registrovalo přes 320 zájemců, kteří právě o ně po maturitách chtějí požádat, vysvětluje její zakladatel Oldřich Botlík.

„Vedlejším cílem naší iniciativy také je, abychom výsledky státní maturity zveřejnili. Dosud to nikdo neudělal. Myslím, že je to ostuda. A toto je bohužel jediná, i když ne zrovna jednoduchá cesta, jak ta data prostřednictvím žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím získat.“

Odpovědět na jednotlivé žádosti musí podle Botlíka ministerstvo do patnácti dnů. A teď doufá, že místo jednotlivých odpovědí úřad zveřejní takzvaná primární anonymizovaná data, o která právě usiluje nejvíc.

„To jsou data, ze kterých Cermat jako organizace, která je za to odpovědná, počítá výsledky každého jednotlivého maturanta. Jenom by z nich ministerstvo nebo Cermat měly odstranit osobní údaje jednotlivého maturanta a zřejmě i údaje o školách,“ říká Botlík.

Ministerstvo školství se zatím nerozhodlo, zda vůbec a případně jaká data by mohlo zveřejnit, vysvětluje náměstek Václav Pícl.

Žáci měli letos při jednotných přijímacích zkouškách na SŠ horší výsledky

Číst článek

„Až dostaneme po maturitách konkrétní dotazy, údaje, které bychom měli zveřejnit, tak posoudíme, zda je účelné poskytovat tyto informace, zda jsme schopni je poskytnout v rozsahu, který se po nás požaduje.“

„A samozřejmě musíme dodržovat zákon tak, aby nešlo dohledat o jakou skupinu, žáka se jedná,“ zdůraznil Pícl.

Případné zveřejnění dat si ministerstvo nechalo posoudit i od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten nic nenamítá, pokud údaje opravdu budou anonymizované.

Pícl se i přesto bojí, že by zveřejnění mohlo být problematické, a to v případech, které by mohly vést například přes určení pohlaví nebo školy k identifikaci žáka. „Samozřejmě taková data poskytovat nemůžeme.“

Letos se ke společné části státních maturitních zkoušek přihlásilo přes 70 tisíc studentů. Všichni budou maturovat z češtiny. Jako druhý předmět si nejvíc z nich zvolilo angličtinu.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme