V Česku vznikne skoro 200 "malých okresů"

Lidé budou mít blíž na úřady. Poslanci totiž podpořili hustší síť veřejné správy. Rozhodli, že pravomoce stávajících 78 okresních úřadů převezme od počátku příštího roku 194 pověřených obcí - ty budou moci vyřizovat třeba občanské, řidičské nebo technické průkazy. Zásadně proti této verzi zákona byli poslanci ODS a KSČM. Podle nich sněmovna zvolila variantu, která bude dražší a kvůli které se zvýší počet úředníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ze zasedání sněmovny

ze zasedání sněmovny | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Poslanci posuzovali dvě varianty - vládní návrh, aby práci okresů převzalo 192 obcí, a verzi sněmovního regionálního výboru a Občanské demokratické strany, aby pravomoce přešly na 78 dosavadních okresních měst. Občanští demokraté se obávají, že přijetím vládní představy se zvýší počty úředníků.

Ministr vnitra Stanislav Gross tyto námitky odmítá. Je přesvědčený o tom, že schválená varianta pomůže občanům, kteří bydlí dále od současných okresních úřadů. "Ti za svými záležitostmi už nebudou muset cestovat do okresního města, ale agendy, které vyřizuje okresní úřad, bude vyřizovat jim bližší obec. Takže pro některé občany to znamená zachování současného stavu, pro řadu občanů to bude znamenat přiblížení výkonu těchto agend."

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross: zákon pomůže občanům

Místopředseda ODS Miroslav Beneš si naopak myslí, že zákon jednání občanů s úřady nezjednoduší. "Akorát jeden úředník bude nahrazen v některých případech několika úředníky, takže občané budou muse víc platit. Budou chodit v podstatě na ta samá místa, jako chodili do dneška, akorát na to budou přispívat více."

Rozhodnutí poslanců převést pravomoce okresních úřadů na některé obce uvítalo například město Kopřivnice. Místostarosta Alois Janek Radiožurnálu řekl, jaké výhody občanům přinese, že se Kopřivnice stane centrem malého okresu. "Ať už je to vyřizování občanských průkazů, které částečně děláme už dneska, potom je to hlavně dopravní agenda, řidičské průkazy, technické záležitosti ve vztahu k automobilům a podobně. Myslím si, že s tím budou občané velmi spokojeni, protože nebudou muset jezdit do okresního města hromadnou dopravou, která je velmi přetížená."

Kuřim zase patří mezi ta města, která kompetence okresních úřadů nepřevezmou, ačkoli o ně usilovala. Její starosta Igor Poledňák říká, že ho to mrzí. O to, aby Kuřim tyto pravomoce v budoucnu přece jen získala, chce město dál usilovat.

"Jistou naději vidím, protože my na rozdíl od všech ostatních srovnatelných měst jsme město s vývojem obyvatelstva, nám přibývá obyvatel. A už brzo, předpokládám, jich budeme mít 10 tisíc, což bylo jedno z kritérií pro ta města, která tento úřad dostávají automaticky. Takže nevylučuji, že pokud v nejbližších letech bychom těch deseti tisíc dosáhli, že bychom nějakým způsobem mohli žádat, aby naši občané měli tu agendu blíž."

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme