V Česku začal fungoval zvláštní ústav pro dětské násilníky

V pondělí byl v Děčíně - Boleticích otevřen první zvláštní ústav v Česku pro dětské vrahy a nezletilé pachatele dalších velmi závažných deliktů. Zařízení přijalo první dva chovance: třináctiletého hocha, který se podle policie podílel na vraždě stařenky v Olešnici a dalšího nezletilého chlapce. Ten údajně zavraždil dívku z Kmetiněvsi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výchovný ústav v Děčíně - Boleticích

Výchovný ústav v Děčíně - Boleticích | Foto: Výchovný ústav Boletice

Boletické zařízení pojme maximálně 12 dětí. Zatím bude v experimentálním provozu, tvrdí zástupce ředitele ústavu Pavel Horník: "Potřebuje si ověřit některé zkušenosti, případně získat nové poznatky a potom případně ještě upravit další činnost na tomto oddělení."

V oknech jsou nerozbitná skla. Kamery nebudou na pokojích nebo sociálních zařízeních, ale pouze na chodbách učebnách a dalších společných prostorách - takové je technické zabezpečení. Aby chovanci neutíkali, o to se musí postarat odborný personál.

"Prostřednictvím odborníků, zejména speciálních pedagogů, to dokážeme zabezpečit tak, aby se obyvatelé mohli cítit naprosto bezpečně," uvedl ředitel ústavu Jaroslav Žejdl. Někteří lidé v Boleticích strach nemají, další ale své obavy neskrývají.

Výsledky pobytu dětských pachatelů v ústavu rozhodně nelze podle ředitele Žejdla očekávat s přílišným optimismem. Označil to za běh na dlouhou trať. "Nemůže si nikdo myslet, že dítě, které má problémy šest osm let, že my ho zázračným proutkem změníme za týden nebo tři měsíce. Podle obtížnosti případů ta nejmenší doba bude půl roku a někdy to může být třeba dva až tři roky," uzavřel Žejdl.

Josef Suk, Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme