V Česku začíná kampaň na podporu rozumného užívání paracetamolu

Lékárny chystají kampaň na podporu rozumného užívání léků s paracetamolem. Nesprávné dávkování totiž může způsobit i smrt. Ročně se předávkují desítky lidí. Minimálně sedmi z nich selžou játra. Kampaň připravily IKEM a Česká lékárnická komora. Do kampaně se zapojilo přes 900 lékáren z celé republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírny odpadních vod paracetamol nedokážou zcela odbourat (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain | Zdroj: Pixabay

„Každá lékárna, která se přihlásila, bude vybavena speciálním plakátem, samolepkou. A samozřejmě bude k dispozici, co se týče poradenství, pokud by sám pacient měl zájem,“ řekl ČRo prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

„Nebo případně by se mu mělo dostat širšího poradenství, pokud si například nějaký lék s paracetamolem bude vyzvedávat na recept nebo ho bude v lékárně kupovat,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kampaň na podporu rozumného užívání léků s paracetamolem popisuje lékárník Ondřej Šimandl

Desítky lidí v Česku ročně se totiž paracetamolem předávkují. Některé případy končí selháním jater, v nejhorších situacích hrozí smrt.

Bezpečná dávka paracetamolu je pro jednotlivce podle lékárníků individuální. „Záleží na věku pacienta, na přidružených onemocněních, jako je třeba onemocnění jater nebo ledvin, a samozřejmě i na dalších kritériích,“ upozorňuje lékárník Ondřej Šimandl, který se do kampaně také zapojil.

Dávka pro zdravého dospělého člověka by ale podle něj neměla překročit 1 gram při jednorázovém užití a denní dávka by pak neměla překročit 4 gramy.

Muž se předávkoval léky proti horečce, zachránila ho unikátní operace

Číst článek

Přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk loni provedl unikátní operaci pacientovi, který málem na předávkování paracetamolem zemřel.

„To je možná důvod, proč by se pacienti měli velmi zamýšlet nad tím, jaké léky berou, aby si náhodou – byť v dobré víře pomoci od virózy – neublížili ještě mnohem více,“ zdůraznil Froňek.

ČRo, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme