V Česku začíná první přímá volba prezidenta, volební místnosti se otevřou ve 14 hodin

Začíná historicky první přímá volba prezidenta. V ní si sami Češi vyberou nástupce Václava Klause. O Hrad bojuje celkem 9 registrovaných kandidátů. Volební místnosti se otevřou ve 14 hodin, lístek do urny mohou lidé hodit až do 22. hodiny. V sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra byla příprava první přímé volby hlavy státu náročná.

„Byli jsme trochu v časové tísni. U ostatních voleb už je zákon předem daný, tady nejprve vznikl ústavní zákon, následně na to musel vzniknout prováděcí zákon a to bylo v roce 2012. Jinak ale vše běží podle harmonogramu tak, jak jsme si to stanovili,“ říká Řepka.

Princip výběru prezidenta se podobá volbám do Senátu. „S tím rozdílem, že první kolo probíhá 11. a 12. ledna, druhé kolo až za dva týdny – ne za týden jako u Senátu. Princip je ale podobný, když žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent hlasů, tak do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří měli nejvíc hlasů,“ vysvětluje Vladimír Řepka.

Poprvé v historii volí prezidenta občané, cesta k přímé volbě ale byla složitá

Číst článek

Jméno každého z devíti kandidátů je na samostatném volebním lístku. Volič tak do úřední obálky dává pouze jeden lístek, jinak by byl jeho hlas neplatný. Neplatné budou i ty lístky, které nejsou na oficiálním tiskopisu, jsou přetržené nebo nejsou vloženy do úřední obálky.

„Poškození hlasovacího lístku, například že ohnete roh nebo lístek přehnete, nemá vliv na platnost, pokud jsou z něj patrny všechny potřebné údaje,“ doplňuje Řepka.

Český statistický úřad se na historicky první přímou volbu prezidenta připravoval několik měsíců. Vycházel přitom z více než dvaceti let zkušeností.

„Volby zpracováváme od roku 1990, takže zkušeností máme nasbíraných za 22 roků. Ta nejlepší praxe se vždycky převádí do zpracování posledních voleb, takže i do volby prezidenta republiky jsme přenesli všechny naše pozitivní i negativní zkušenosti, které s volbami a zpracováním voleb máme,“ tvrdí vrchní ředitel sekce obecné metodiky a registrů František Konečný.

Prezidenta mohou volit Češi také v zahraničí na zastupitelských úřadech. Hlasovat mohou dokonce i vojáci na zahraniční misi v Afghánistánu. Pro ně bylo zřízeno konzulární jednatelství přímo na základně v Lógaru, druhou možností je volit na velvyslanectví v Kábulu.

Volební kuchařka, 5. díl: Hlasovat lze v pátek od 14 do 22, v sobotu od 8 do 14 hodin

Číst článek

Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme