V Česku začnou fungovat specializovaná centra na mozkové příhody

Péče o pacienty s mozkovou příhodou by se měla zlepšit. Dostat by se hlavně měli do specializovaných center přesně vybavených pro léčbu tohoto onemocnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Pacienti s mozkovou příhodou by se měli rychle dostat do takových zařízení, kde jsou na léčbu těchto onemocnění přesně a správně vybaveni. Takový je cíl ministerstva zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová v Ranním interview Radiožurnálu.

Do budoucna už by se tak nemělo stávat, že záchranka pacienta odveze do nejbližší nemocnice, která ale nemá dostatečné vybavení a dotyčný je později znovu převezen jinam. Jeho zdravotní stav to potom může komplikovat, nebo léčbu minimálně zdržovat.

"Podobně jako u kardiocenter, i tady předpokládáme dva stupně pracovišť. To nejvyšší bude, zjednodušeně řečeno, schopno zajistit i neurochirurgickou péči. Poté budou centra nižšího stupně, která budou schopná zabezpečit stejně kvalitní péči, s výjimkou neurochirurgické," upřesnila náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Síť center bude ministerstvo zdravotnictví vybírat podle přísných kritérií. "Kromě personálu a technického vybavení je důležitá i dostupnost dalších odborností. Velká část péče leží na neurochirurgii, ale je tady důležitá i dostupnost například radiologického oddělení, laboratoří, ale i třeba kardiologického pracoviště," řekla Hellerová.

Veronika Malá, Alice Kottová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme