V Českých Budějovicích jednali o Temelínu - ekologové nepřišli

Asi 150 lidí se v Českých Budějovicích zúčastnilo veřejného slyšení o studii vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Členové expertního týmu a další odborníci na něm zodpověděli celkem 67 dotazů. Ty se týkaly nejen vlivu elektrárny na ovzduší, vodu, půdu či krajinu, ale i problematiky odpadu, bezpečnosti temelínské elektrárny i transportů paliva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průběh veřejného projednávání byl klidný i s ohledem na neúčast ekologických organizací, které ho z důvodu nesouhlasu s provedeným hodnocením vlivu elektrárny na životní prostředí bojkotovaly. Na slyšení chyběli také oficiální představitelé Rakouska. Tamní ministr životního prostředí Wilhelm Molterer řekl, že dnešní akce není součástí regulérního procesu ekologické prověrky Temelína, dohodnutého předsedy vlád obou zemí v Melku.

Těsně po zahájení slyšení se před místem jeho konání shromáždilo několik desítek českých i rakouských odpůrců atomu, včetně poslance Zemského sněmu Otto Gumpingera. Dovnitř ale nešel ani jeden z nich.

Podle Dany Kuchtové ze sdružení Jihočeské matky není ekologický audit dobře zpracovaný a účast na veřejném slyšení by údajně legitimizovala špatný a nebezpečný projekt temelínské elektrárny před mezinárodní veřejností. Jak Kuchtová řekla Českému rozhlasu, chybí posouzení rizika závažné havárie a dokumentace nehodnotí celý jaderně palivový cyklus. Posuzována je jen jedna varianta, a to uvedení Temelína do provozu.

Také Rakušané si stěžují, že ve studii chybí kapitola zabývající se případnou havárií. Jak ale Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl člen komise Jiří Hanzlíček, podle mezinárodního ani českého práva takzvané těžké havárie nespadají pod ekologické posouzení. Aby česká strana vyhověla rakouským požadavkům, byla nad rámec práce komise vypracována i tato studie, a to v rozsahu přibližně 25 stran. Dokument byl Rakousku podle jeho slov už předán.

Jiří Hanzlíček odmítl i další výhradu našich jižních sousedů, a sice, že posudek o vlivu JETE na životní prostředí je neúplný, a chybí v něm pasáž o takzvané nulové variantě. Připustil nicméně, že posuzování této varianty, která předpokládá, že Temelín by nebyl uveden do provozu, bylo skutečně jenom hypotetické.

Podle rakouské ekologické organizace Global 2000 odporuje veřejné slyšení duchu dohody z Melku. Ve svém prohlášení uvedli, že české úřady pokračují v procesu prověrky vlivu Temelína na životní prostředí i navzdory nedostatkům v předložené dokumentaci. Člen mezinárodní komise doktor Milan Macháček z firmy Ekoex považuje požadavky Rakušanů za tvrdé, ale korektní. Ve zprávě ale komise splnila všechny body, které byly zadány. Připouští ale, že si Rakušané mohli představovat něco jiného. Stojí si ale za tím, že zpráva je úplná a její eventuální doplnění vyplyne až ze zhodnocení všech připomínek.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jitka Kramářová, Jiří Hora, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme