V Českých Budějovicích se bude veřejně projednávat dostavba Temelína

O dostavbě Temelína se bude mluvit v Českých Budějovicích. Od 10 hodin se tam sejdou zástupci Česka, experti i protijaderní aktivisté z Rakouska a Německa. Ve Sportovní hale se budou věnovat hlavně vlivu dalších bloků elektrárny na životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba pět desítek lidí se v bavorském Pasově zúčastnilo diskuse českých odborníků o plánované dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.

Zhruba pět desítek lidí se v bavorském Pasově zúčastnilo diskuse českých odborníků o plánované dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. | Zdroj: ČTK

Připomínek k rozšíření elektrárny jsou tisíce. Jen z Rakouska jich přišlo 22 tisíc.

„Každá konkrétní námitka míří na nějakou část původní dokumentace, například na to, kolik radionuklidů je ve vypouštěné vodě z jaderné elektrárny. Pokud námitka obsahuje tezi, že například voda je kontaminována nad míru limitů, tak vypořádána je tím, že na základě expertních posudků analýz se vyjádříme k tomu, jaký je reálný stav. Pokud shledáme připomínku reálnou, bude mít dopad na stanovisko, pokud shledáme připomínku neopodstatněnou, tak ji vypořádáme tím, že ji vysvětlíme,“ popsal náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč.

„Každý bude mít příležitost vyjádřit svůj názor, ale není to volná debata o tom, zda-li projekt je, nebo není užitečný. My tam nejdeme s nějakým předsudečným názorem. My jsme jako úřad od toho, abychom zohlednili a všem stranám dali možnost se vyjádřit a potom zapracovali jejich stanoviska,“ vysvětlil.

Na dostavbě Temelína se budou moci podílet další české firmy

Číst článek

Experti prý odpoví na všechny otázky, pokud budou k věci. „Pokud splní tato kritéria, to jest bude se týkat některého z parametrů posuzovaného projektu a nebude to pouze řečnický nesouhlas nebo emocionální výkřik, tak s ním bude zacházeno tak, že bude jednak nanesen, bude zaznamenán jak zvukově, tak potom v textech všech příloh, a bude vypořádán zpracovatelem posudku a bude samozřejmě evaluován ministerstvem životního prostředí,“ dodal Hlaváč.

Na debatě nebude chybět ani Astrid Galick z německého sdružení Bündnis 90. Podle protiatomových aktivistů hrozí západní Evropě jaderná katastrofa každých 10 až 20 let. „Stoprocentní jistota neexistuje. Z aktuální studie Institutu Maxe Planka vyplývá, že v západní Evropě musíme počítat s jadernou katastrofou každých 10 až 20 let. A to jenom na základě jaderných elektráren, které už teď máme, a které navíc stárnou,“ tvrdí.

Sequens: Ministerstvo neposuzuje to důležité

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Eduard Sequens, energetický konzultant ze sdružení Calla

Debatu bude sledovat také Eduard Sequens, energetický konzultant ze sdružení Calla. Hlavní problém podle něj je, že ministerstvo neposuzuje to důležité.

"Ministerstvo životního prostředí po nástupu ministra Drobila a poté Chalupy změnilo postoj. Přestalo vyžadovat to, co po investorovi - tedy ČEZu - původně chtělo, totiž zpracovat konkrétní věci, které v dokumentaci chybí," říká Sequens a pokračuje:

"Ten proces má posoudit vlivy na životní prostředí, což nelze provést bez znalosti konkrétních technologií. A tam chybí třeba posouzení konkrétních typů reaktorů."

Ministerstvo životního prostředí údajně investorům přislíbilo, že posudek bude hotový na podzim. Sequens tvrdí, že taková lhůta je příliš krátká. "Při řádném zpracování to podle mého názoru potrvá ještě tak rok, dva. Pokud ministerstvo vydá posudek na podzim, je to jasný signál, že jde na ruku investorovi."

Česko nedávno uspořádalo k dostavbě Temelína veřejné diskuse ve Vídni a Pasově. Přišlo na ně několik desítek lidí.

Martina Kaderková, Petra Matoušková, Klára Bílá, Simona Bartošová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme