V českých lesích se snížil objem kůrovcem napadeného dřeva

Kůrovcová kalamita většině lesů v Česku nehrozí. Potvrzují to čerstvá data Lesů České republiky. Státní podnik musel zpracovat o 34 procent kůrovcem napadeného dřeva méně než před rokem. Úbytku kůrovcem napadeného dřeva napomohlo letošní počasí. V lesích je také několik desítek tisíc takzvaných lapačů a lapáků, které mají za cíl stavy lýkožrouta smrkového snížit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horské smrčiny se na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

„Za celý rok zpracujeme asi 220 až 230 tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví, takže se pomalu blížíme zpátky k základnímu stavu,“ říká Ladislav Půlpán z ředitelství Lesů České republiky Hradci Králové.

Pokles množství napadeného dřeva letos zaznamenali lesníci téměř po celé republice.

„Nemáme oblast, kde bychom měli výrazné problémy s kůrovcem, pouze na hranicích s Národním parkem Šumava, kde jsou stavy zhruba dvojnásobné než u Lesů České republiky,“ dodal Ladislav Půlpán.

Boj s kůrovcem v lesích ale nekončí ani v těchto dnech. Lesníci každý den kontrolují porosty a snaží se odhalit stromy, které kůrovec napadl.

Kůrovce také v těchto dnech likvidují v Krkonoších. Je to případ i Růžové hory, kde pomáhal s transportem zasaženého dřeva z nepřístupného terénu vrtulník.

Martin Pařízek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme