V českých městech se rozhořely svíčky. Lidé vzpomínali na Gorbaněvskou

Svíčka za Natálii Gorbaněvskou aneb Za vaši a naši svobodu - takové bylo motto setkání lidí před sídlem Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech a v dalších městech po republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na Vinohradech vzpomínali na Natálii Gorbaněvskou | Foto: Pavel Šuba

Uctili tak památku ženy, která v roce 1968 spolu s dalšími sedmi přáteli demonstrovala v Moskvě na Rudém náměstí proti okupaci Československa. Zemřela minulý pátek.

Na Vinohrady přišla asi stovka lidí. Kromě vzpomínky na protest ze srpna 1968 si poslechli i ukázku z básně Gorbaňevské.

Mezi svíčkami pro Natálii Gorbaněvskou leží i jeden dopis: „Myslela jsem si, že už nikdy nebudu psát slova v ruštině. Dnes tento záměr poruším kvůli Vám Nataljo Jevgenjevno a kvůli vašemu hrdinství. Děkuji vám za to z celé duše.“

Účastníci setkání pokládají hlavně za symbolickou vzpomínku, která je nicméně velmi důležitá, jak zdůraznila jedna z přítomných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si lidé připomněli disidentku Natálii Gorbaněvskou, ví reportér Jan Herget

„Myslím si, že Naděžda je skvělý člověk, kterému podpora porobených vydržela celý život. Je mi hrozně líto, že zemřela velmi krátce poté, co se jí u nás nedostalo nejvyššího státního oceněn,“ říká.

Setkání se neobracelo jen do minulosti, ale žluto-modré vlajky mu dodávaly i aktuální téma, tedy obavy o další demokratický vývoj na Ukrajině.

Na to ostatně poukázal i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který také přišel. O velké odvaze bojovat proti totalitním režimům mluvili třeba poslanec ODS Radim Holeček nebo rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Lidé, kteří se dnes sešli před rozhlasem, si také mohli symbolicky vyzkoušet, jaké to je být za mřížemi. Vyrostla tu mobilní vězeňská cela, symbolicky natřená na rudo.

Vedle Prahy dnes lidé uctili památku Gorbaněvské také v Liberci, v Brně nebo v Ostravě.

Lidé na Vinohradech vzpomínali na Natálii Gorbaněvskou | Foto: Pavel Šuba

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme