V českých obchodech se konala první potravinová sbírka

Česko se dnes vůbec poprvé připojilo k Národní potravinové sbírce. Lidé mohou ve více než stovce vybraných prodejen nakoupit a darovat potraviny těm, kteří žijí jen s minimálními příjmy. V zahraničí tento projekt funguje už desítky let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup, pokladna, prodejna, supermarket

nákup, pokladna, prodejna, supermarket | Foto: Eva Odstrčilová

„V každém ze zapojených obchodů, těch je 111 po celém Česku, vás při vstupu osloví dobrovolníci, kteří vám dají letáček s nákupním seznamem, na kterém najdete potraviny, které je možné koupit. Po nákupu a zaplacení těchto potravin je dobrovolníkům odevzdáváte,“ vysvětluje koordinátorka projektu Jitka Šnobrová.

Dobrovolníci pak jídlo rozvezou do potravinových bank, které je přerozdělí neziskovým organizacím, sociálním odborům měst, azylovým domům a nízkoprahovým centrům. V České republice je to na 150 zařízení. Od nich poputují potraviny přímo potřebným.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Národní potravinové sbírce mluvila koordinátorka projektu Jitka Šnobrová

Do sbírky je možné přispět pouze trvanlivými potravinami, například těstovinami, olejem, rýží, konzervami nebo sladkostmi pro děti. Akce se koná od 8 do 20 hodin, a to nejen ve velkých městech.

Pod hranicí příjmové chudoby žije asi deset procent obyvatel České republiky, 1,7 milionu dalších pak musí hospodařit s příjmem, který se pohybuje jen těsně nad tímto limitem. „Pro tyto lidi je opravdu obtížné rozhodovat se, jestli si koupí kvalitní jídlo, nebo třeba léky,“ upozorňuje Šnobrová.

V zahraničí jsou potravinové sbírky běžné, úspěch mají zejména v západní Evropě, ale také v Polsku nebo Maďarsku. Některé supermarkety, a to i ty české, navíc lidem v nouzi pomáhají pravidelně.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Radkou Vojtkovou z Charity Olomouc mluvila o potravinové sbírce redaktorka Radka Kvasničková

„Řetězce, se kterými pracujeme, se snaží jídlo před uplynutím data minimální trvanlivosti nebo těsně po něm darovat i během celého roku. Jenom musím poukázat, že je to v Česku poměrně obtížné, protože výrobci potravin i řetězce musí z takovýchto potravin odvést 15procentní DPH, a to z prodejní ceny. Což se můžeme dohadovat, že potravina, které uplynulo datum minimální trvanlivosti, už se za tuto prodejní cenu samozřejmě prodat nedá,“ říká Šnobrová.

Pro supermarkety nebo výrobce je tak ekonomicky i administrativně výhodnější potraviny zlikvidovat. V mnoha zemích Evropy jsou proto potraviny věnované charitě od této daně osvobozené.

Celkem 63 měst po republice

Na Olomoucku se do sbírky kromě krajského města zapojila také města Šumperk či Přerov. „Cílem je upozornit na to, že v Česku přibývá lidí, kteří se ocitají na hranici chudoby. Nemají třeba ani na nákup základních potravin,“ upřesňuje smysl akce Radka Vojtková z Charity Olomouc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Zdeněk Trnka zjišťoval podrobnosti u ředitele Farní charity Karlovy Vary Aleše Klůce

„Je to první ročník a určitě je v plánu v tom pokračovat. Ve světě jsou tyto sbírky tradiční, především v předvánočním čase. Takže doufám, že i tady se bude opakovat,“ dodává Vojtková.

Do potravinové sbírky mohly přispět také lidé v Jenišově u Karlových Varů. Prospěch z darovaného jídla budou mít i matky s dětmi a bezdomovci pobývající v azylových domech, které provozuje Farní charita Karlovy Vary.

„Je několik možností. Ta první je, že nakoupí přímo v tom modrém obchodním centru, až projdou pokladnami, tak potom do označených vozíků odevzdají některou z těch potravin, zejména trvanlivých. Druhá varianta je, že nakoupí někde jinde, vyhledají nás tam a do vozíků opět ty věci odevzdají,“ vysvětluje ředitel charity Aleš Klůc.

V Liberci oslovovalo nakupující v šesti libereckých super a hypermarketech 40 dobrovolníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Ivana Bernáthová

„Já si myslím, že to je výborné, protože posílat peníze už nechci a nemůžu, já už jsem stará důchodka s pár korunama, ale tohle věřím, že přijde přímo těm lidem,“ hodnotí nápad jedna z nakupujících seniorek.

Jiří Cerman z potravinové banky v Liberci přiznal, že ho výsledek příjemně překvapil. „Přes víkend budeme dělat sčot a od pondělka se bude distribuovat,“ přiblížuje, co se bude s darovanými potravinami dít dál.

Zdeněk Trnka, Radoslava Kvasničková, Matěj Skalický, Kristina Winklerová, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme