V Chrastavě omezili provoz videoterminálů. Ústavní soud rozhodne, zda oprávněně

Ústavní soud se dnes vyjádří k otázce, zda obce mohou vyhláškami omezovat provoz videoloterijních terminálů. Plénum soudu veřejně projedná návrh Ministerstva vnitra na zrušení části vyhlášky Chrastavy na Liberecku. Ta v roce 2009 stanovila místa, kde je možné terminály provozovat. Podle ministerstva ale taková pravomoc přísluší jen Ministerstvu financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Marián Vojtek

Poté, co vedení města Chrastavy vymezilo pouze několik míst, kde mohou být výherní hrací automaty, objevily se ve městě videoterminály.

Zastupitelstvo schválilo vyhlášku, která stanovila místa, kde je možné terminály provozovat s odůvodněním, že videoloterijní terminály jsou to samé, co výherní automaty, a proto vymezení míst pro jejich provozování spadá do kompetence obce. Ministerstvo vnitra s tím nesouhlasilo a vyhlášku pozastavilo do rozhodnutí Ústavního soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Chrastavy.mp3

Ministerstvo vnitra zastává názor, že terminál má jiné technické vlastnosti než normální automat, a proto se na něj vztahuje rozdílný povolovací režim. Terminály jsou na rozdíl od běžných automatů připojené přes internet k centrálnímu serveru. Hráčům obvykle dávají šanci na vyšší výhru. Vedení města tvrdí, že princip obou přístrojů je totožný, někdy je dokonce pro laika těžké rozeznat terminál od běžného automatu.

„Názor nám nikdo nevyvrátil, jsme přesvědčeni, že máme pravdu, že to zcela říká paragraf 17, věta druhá, odstavec jedna,“ dodává starosta Chrastavy Michael Canov.

Ústavní soud si při veřejném jednání vyslechne názor obou stran a zřejmě také vyhlásí svůj nález. Bude se primárně zabývat souladem vyhlášky s ústavním pořádkem a zákony, tedy tím, zda obec nevydala vyhlášku v rozporu se svými pravomocemi. Zároveň ale podle mluvčí Jany Pelcové zřejmě odpoví i na otázku, zda obce smí terminály regulovat.

„My doufáme, že Ústavní soud rozhodne, že vyhláška zůstává v platnosti, že videoterminály patří mezi výherní hrací přístroje,“ říká Canov.

Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme