V civilní obraně se Česko řídit německým vzorem nebude, říká premiér Sobotka

Česko bude při ochraně občanů v krizových situacích vycházet z výsledků auditu národní bezpečnosti. Ministerstvo vnitra má prověrku dokončit ještě letos. Audit by měl podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD vyhodnotit bezpečnostní hrozby a rizika a doporučit možná opatření. Sobotka ale nevidí důvod, proč by se při tom mělo Česko řídit Německem, jehož vláda uplynulý týden přijala novou koncepci civilní ochrany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka v Interview Plus

Bohuslav Sobotka v Interview Plus | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Bez výsledku auditu národní bezpečnosti, nevidím nějaké důvody, proč bychom teď hned, když se tedy Německo rozhodlo jít nějakou cestou, to měli kopírovat. Myslím, že máme vlastní rozum, pohybujeme se v nějaké vlastní bezpečnostní situaci, kterou také sami vyhodnotíme,“ řekl Sobotka.

Reagoval tak na skutečnost, že německá vláda poprvé od konce studené války řeší koncepci civilní obrany. Chce vyzvat obyvatele, aby se pro případy nečekané přírodní katastrofy nebo případného vojenského útoku zásobili jídlem a pitím alespoň na deset dnů.

Zápalky, baterky, deky a jídlo na 10 dní. Němci sestavují seznam pro případ útoku

Číst článek

Největší rozruch vzbudila část návrhu, která počítá s tím, že se obyvatelé Německa předzásobí základními potravinami, které by měly vydržet do doby, než stihnou na situaci zareagovat státní úřady. Některým toto opatření připomíná doby studené války, kdy byly takové přípravy samozřejmostí.

Audit národní bezpečnosti ČR zahrnuje 11 bezpečnostních témat:
terorismus,
extremismus,
negativní aspekty migrace,
organizovaný zločin,
energetickou, surovinovou a průmyslovou bezpečnost,
stabilitu měny a finančních institucí,
hrozby v kyberprostoru,
působení cizí moci proti zájmům ČR,
antropogenní hrozby,
přírodní hrozby,
hybridní hrozby a jejich vliv na bezpečnost občanů.(Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR)

„Obyvatelstvu se doporučuje udržovat individuální zásoby potravin na dobu deseti dní,“ stojí v německé koncepci, která lidem také doporučuje mít stranou zásoby zdravotně nezávadné vody na pět dní. Ministerstvo vnitra přitom počítá se spotřebou dvou litrů vody na osobu denně.

Lidé by podle resortu měli mít také domácí lékárničku, svíčky, zápalky, dřevo na otop, baterky, baterie, teplé deky nebo peníze v hotovosti.

Aby obyvatelé udržovali podobné zásoby základních potravin, už delší dobu radí Spolkový úřadu pro ochranu obyvatelstva. Jeho doporučení pro jednotlivce a dvoutýdenní období jsou přitom zcela konkrétní: 4,9 kila obilných produktů, brambor nebo rýže, 5,6 kila zeleniny a luštěnin, 3,7 kila mléčných produktů, 3,6 kila ovoce a ořechů, 2,1 kila masa nebo vajíček, 0,5 kila tuku a olejů.

Střílení ze vzduchovky nebo zamlžené masky, tak většina lidí vzpomíná na branná cvičení

Číst článek

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme