V Deblíně už se porážet nebude

Další poražené krávy ze zemědělského družstva v Deblíně na Brněnsku už na BSE pozitivní nebyly. Potvrdily to výsledky testů. Utracené krávy byly podle ředitele Okresní veterinární správy Brno-venkov Bohumila Pantůčka v kafilérii v Chotýčanech na Českobudějovicku definitivně zlikvidovány. Případ z Devlína byl třetí prokázaný případ BSE na našem území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krávy na pastvině | Foto: Jan Rosenauer

Žádná další likvidace zvířat v zemědělském družstvu Deblín už následovat nebude. Testy vzorků 12 poražených zvířat na BSE, které včera provedla laboratoř v Jihlavě, jsou totiž negativní. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben: "Těch dvanáct kusů, které byly poraženy včera, byly okamžitě vyšetřeny na BSE a všechno je pořádku. Potvrdil se předpoklad, že žádný další nemocný kus se neobjeví. Věřím, že nějaká další omezení už se nebudou družstva týkat."

Dojnice z deblínského družstva, u níž byla prokázána BSE, měla za svůj život čtyři potomky. Z nich už žijí jen dva. Družstvo po oznámení veterinářů o podezření na nemoc šílených krav okamžitě přistoupilo k základním preventivním opatřením: byl zakázán převoz skotu a do tamního kravína nemají přístup cizí osoby. Jakým způsobem se jejich dojnice mohla nakazit, vedení družstva nemá představu.

Pohled do kravína v Deblíně | Foto: Igor Šefr

Deblínské družstvo si však nebude moci pořídit nové krávy dříve, než skončí ochranná opatření. Veterináři totiž chtějí utratit ještě jeden kus, který je těsně před otelením. Až po zlikvidování této poslední vybrané krávy bude moci družstvo doplnit chov. Kromě případného nákupu nových kusů budou deblínští řešit i náhrady od pojišťovny a státu. Zástupci pojišťoven i ministerstva zemědělství už v družstvu v uplynulých dnech byli, ale nejdříve musí samo družstvo shromáždit podklady, faktury a další dokumenty, potřebné pro stanovení výše náhrad.

Případ Deblína na Brněnsku byl třetím případem BSE v České republice. Nemocná kráva se narodila v roce 1997 a poražena byla minulý týden v Brně. Dva ze čtyř potomků nakažené krávy byli již dříve poraženi, ale jejich test na BSE byl negativní. V úterý veterináři zlikvidovali zbylé dva její potomky a deset vrstevnic. Zemědělské družstvo v Deblíně má 30 zaměstnanců a chovalo 103 dojnic.

První nakažený kus veterináři zjistili loni v červnu v Dušejově na Jihlavsku, druhý případ v srpnu ve Světnově na Žďársku. V Dušejově bylo zlikvidováno 134 krav, na statku ve Světnově čtyři.

Markéta Kaclová, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme