V demokracii se dobrá řešení musejí vždy hledat

Jedná-li se o řešení krize v ČT, jde o to, aby zvítězilo dobro nad zlem? Jaké řešení je vlastně dobré a jak se to pozná? Ivan Hoffman si pochvaluje, že na to demokracie má svůj nesnadný, ale ověřený recept.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes se v přímém přenosu dovíme, co nám ve věci televize přinese legislativní nouze. Může to být nový zákon, ale také nemusí. V poslanecké sněmovně se zřejmě odehraje taktická bitva, ve které především půjde o čas. Rozhodnutí musí padnout do třiadvacáté hodiny a pravděpodobně půjde o to, zda se různými obstrukcemi, které umožňuje jednací řád, podaří odpůrcům zákona oddálit a nakonec znemožnit hlasování.

Po včerejší rezignaci generálního ředitele Jiřího Hodače a dvou členů Rady české televize, ale také po masových demonstracích na podporu stávkujících zaměstnanců televize (a pro pořádek i po včerejší demonstraci desítek protidemonstrantů před Českou televizí) je o čem hovořit. Poslanců je mnoho a když se rozohní, čas legislativní nouze jim proteče mezi prsty jako voda. S určitostí se dočkáme bouře, dost možná to ale nakonec bude bouře ve sklenici vody.

Jak jsou rozdány karty: ČSSD přichází do sněmovny s vládním návrhem a záměrem odvolat radu a přenést dočasně její pravomoce na sněmovnu, čtyřkoalice toto řešení podpoří v případě, že budou akceptovány některé její připomínky a ODS, jejíž místopředseda se včera vyjádřil že nový zákon je legislativním zločinem, zřejmě udělá všechno pro to, abychom byli nesystémového řešení krize ušetřeni. V tomto smyslu bude zřejmě s ODS v názorové shodě KSČM.

Ve chvílích, kdy se v poslanecké sněmovně bude odehrávat zdánlivě absurdní divadlo srozumitelné pouze skutečným fajnšmekrům, je dobré si uvědomit jedno: Všem poslancům (bez legrace) půjde o naše dobro, které si ovšem různé strany představují různě. Je to tak v pořádku, špatné by naopak bylo, kdyby o tom, co je pro nás dobré, rozhodovala strana jediná. A to dnes nehrozí.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme