V den 65. výročí narození Jana Palacha začíná platit zákon o nových významných dnech

Český kalendář bude mít od dnešního dne o dva významné dny více. Osmadvacátý březen, který připomene narození učitele národů Jana Ámose Komenského. A šestnáctý leden, který bude v kalendáři označený jako Den památky Jana Palacha. Novela zákona začíná platit v den, kdy by se Jan Palach dožil šedesáti pěti let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohřeb Jana Palacha

pohřeb Jana Palacha | Foto: Archiv ČRo

„A úžasnou fantazii měl, už jako dítě. Chodil do obecní školy, přišel s plánkem, vyřešil jsem zavlažení Arabského poloostrova, za využití slunce, sluneční energie," vzpomínal Jiří Palach na svého bratra v rozhlasovém dokumentu.

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 v Praze. Vyrůstal ve Všetatech na Mělnicku. Po dokoneční mělnického gymnázia studoval historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Do povědomí lidí se ale zapsal, když se 16. ledna 1969 na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy na Václavském náměstí v Praze upálil. Svým zraněním podlehl o tři dny později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí narození Jana Palacha i nové významné dny v kalendáři připomněla reportérka Martina Spěváčková

„Čin Jana Palacha, jehož smysl a dosah lze v tuto chvíli jen stěží docenit, musí všechny přimět k zamyšlení nad základními otázkami národní i společenské existence," řekl publicista Jeroným Janíček v Československém rozhlase po Palachově činu.

Palachův pohřeb se stal velkým protestem proti přítomnosti okupačních vojsk. Promluvil na něm i tehdejší rektor Univerzity Karlovy v Praze Oldřich Starý.

„Jeho heroický i tragický čin je výrazem čistého srdce, nejvyšší lásky k vlasti, pravdě, svobodě i demokracii," řekl.

Poslanci a senátoři schválili zákon, který bude Palachův čin stále připomínat. Šestnáctý leden bude od příštího roku patřit mezi významné dny. Debata o této změně ale byla v poslanecké sněmovně velmi bouřlivá. Postaral se o to komunista Miroslav Grebeníček.

Busta Jana Palacha na pražské FF UK | Foto: Knihovna Jana Palacha FF UK

„Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřili především reformním komunistům," prohlásil Grebeníček.

Na tato slova velmi emotivně reagovali poslanci ze stran bývalé vládní koalice. Patřil k nimi Viktor Paggio ze strany LIDEM.

"Jan Palach byl člověk, který se stal svědomím národa. Musíme si pořád připomínat, že je to hrdina, a fakt, že to budeme mít v kalendáři, nám to možná připomene,“ myslí si Paggio.

Novela zákona o státních svátcích a významných dnech začíná symbolicky platit už dnes, v den Palachových nedožitých 65. narozenin.

Martina Spěváčková, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme