V desítkách měst na celém světě začíná Noc vědců

Fyzikální a chemické pokusy jako show nebo tajemné návštěvy českých hvězdáren čekají návštěvníky akce Noc vědců. Pobavit se budou moci v šesti českých a zhruba 170 dalších městech na celém světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova slunečního ústavu v Ondřejově

Budova slunečního ústavu v Ondřejově | Foto: Markéta Košťáková

Například na ondřejovské hvězdárně budou moci lidé pozorovat Slunce. "Za posledních pár dnů se na Slunci po mnoha měsících objevily poměrně dobře pozorovatelné sluneční skvrny. Návštěvníci se podívají k desetimetrovému radioteleskopu namířenému na Slunce a na tzv. sluneční patrolu," popisuje Pavel Suchan Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Kromě toho si budou moci návštěvníci prohlídnout i sto let starou historickou hvězdárnu. Na Masarykově univerzitě v Brně si zase lidé budou moci ověřit, jak kvalitní potraviny jedí a pijí.

"Na chemické fakultě určitě stojí za zmínku, aby si návštěvníci přišli ověřit, jestli například pomerančový džus je skutečně džus nebo jestli je ředěný vodou, jestli umíme používat dobře svoje smysly a jaké je složení vody. Jestli to, co vám teče z kohoutku, opravdu odpovídá tomu, čemu by mělo," uvedla Eva Janouškovcová z Masarykovy univerzity.

Cílem akce je podle organizátorů přiblížit lidem svět vědy. V Česku se akce Noc vědců uskuteční v Plzni, Praze, Brně, Českých Budějovicích, Zlíně a Ondřejově.

Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme