V desítkách měst na celém světě začíná Noc vědců

Fyzikální a chemické pokusy jako show nebo tajemné návštěvy českých hvězdáren čekají návštěvníky akce Noc vědců. Pobavit se budou moci v šesti českých a zhruba 170 dalších městech na celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova slunečního ústavu v Ondřejově | Foto: Markéta Košťáková

Například na ondřejovské hvězdárně budou moci lidé pozorovat Slunce. "Za posledních pár dnů se na Slunci po mnoha měsících objevily poměrně dobře pozorovatelné sluneční skvrny. Návštěvníci se podívají k desetimetrovému radioteleskopu namířenému na Slunce a na tzv. sluneční patrolu," popisuje Pavel Suchan Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Kromě toho si budou moci návštěvníci prohlídnout i sto let starou historickou hvězdárnu. Na Masarykově univerzitě v Brně si zase lidé budou moci ověřit, jak kvalitní potraviny jedí a pijí.

"Na chemické fakultě určitě stojí za zmínku, aby si návštěvníci přišli ověřit, jestli například pomerančový džus je skutečně džus nebo jestli je ředěný vodou, jestli umíme používat dobře svoje smysly a jaké je složení vody. Jestli to, co vám teče z kohoutku, opravdu odpovídá tomu, čemu by mělo," uvedla Eva Janouškovcová z Masarykovy univerzity.

Cílem akce je podle organizátorů přiblížit lidem svět vědy. V Česku se akce Noc vědců uskuteční v Plzni, Praze, Brně, Českých Budějovicích, Zlíně a Ondřejově.

Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme