Nehoda v dětmarovické elektrárně. Škody po požáru budou hasiči likvidovat několik dní

V elektrárně v Dětmarovicích na Karvinsku hořelo, vzplála zde vnitřní vestavba absorbéru. Osm lidí se při požáru nadýchalo kouře, z čehož čtyři byli převezeni do nemocnice. Na místě zasahovalo 55 hasičů. Přesto, že se večer podařilo oheň dostat pod kontrolu, samotné dohašování a likvidace může trvat ještě desítky hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Dětmarovice (Karvinsko) (Aktualizováno: 6:30 29. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár zachvátil odsiřovací halu dětmarovické elektrárny

Požár zachvátil odsiřovací halu dětmarovické elektrárny | Foto: pozary.cz

Požár vznikl v odsiřovací hale dětmarovické elektrárny. Podle ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka během dne nebylo možno požár zevnitř lokalizovat, jelikož se v objektu nacházely tlakové lahve, které postupně vybuchovaly. Policejní vrtulník, který byl na místě, nebylo možno použít k hašení, jelikož se oheň nacházel mezi dvěma komíny.

Požár hotelu na Václavském náměstí. Kouř byl ve všech patrech, evakuováno bylo 70 lidí

Číst článek

„Dá se předpokládat, že samotné hašení, které probíhá zejména zvenku, bude spíše v řádu desítek hodin, než hodin,“ uvedl pro server iRozhlas Vlček.

Podle jeho slov bylo v pátek odpoledne na místě pět hasicích plošin, 15 cisternových stříkaček a celkově zde zasahovalo na 55 hasičů.

Vnitřek absorbéru musí samovolně vyhořet

Po 18. hodině večer mluvčí Vlček informoval o zlepšení situace. „Dostali jsme se dovnitř na první průzkum. Je třeba otevřeně říct, že v absorbéru jsou ohniska požáru, která pořád hoří. Vzhledem k tomu, jak je vyhřátá ta konstrukce, tak v tuto chvíli není možné vevnitř hasit vodou. To znamená, že to pořád budeme zvenčí ochlazovat, aby nedošlo k nějaké destrukci a pnutí," vysvětloval současnou situaci.

Hasiči povolají statika, aby společně s nimi určil bezpečnou zónu pro práci. Hašení však bude pokračovat i nadále. „Z bezpečnostních důvodů a z hlediska toho, že uvnitř snad bylo přes 30 tun plastu, tak to opravdu musíme nechat formou kontrolovaného vyhoření,“ řekl Vlček.

Tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák ve večerní tiskové zprávě uvedl, že „vzhledem ke složitosti přístupu na samotné místo zásahu a komplikovanosti hasebních prací lze předpokládat, že celková likvidace bude trvat až do pondělí. Až poté proběhne ohledání ze strany specialistů z řad HZS MSK a Policie ČR, kteří určí příčinu vzniku požáru a vyčíslí způsobenou škodu."

Elektrárna bude muset být odstavena

Marie Pásková, oblastní mluvčí společnosti ČEZ, uvedla, že elektrárna bude muset být odstavena, ale k zásobování odběratelů budou použity náhradní zdroje. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Jejím provozovatelem je právě skupina ČEZ. Vzniklé škody zatím nejde odhadovat.

V elektrárně zahořely vnitřní vestavby rekonstruovaného absorbéru. Jak dlouho potrvá odstávka, zatím není jasné. Příčiny požáru se vyšetřují, dodala mluvčí. O události byla informována Česká inspekce životního prostředí.

Absorbér je zařízení, které slouží ke snižování emisí síry. Tepelná elektrárna Dětmarovice zahájila provoz 31. května 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

Výstavba elektrárny začala v roce 1971 a spouštění čtyř bloků trvalo postupně od května 1975 do listopadu 1976. Zpočátku spalovala elektrárna pouze černé uhlí z místních zdrojů, po roce 2000 se začalo ke spalování v menším množství používat také hnědé uhlí ze severozápadních Čech.

pla, stj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme