Ve druhé polovině týdne přivane silný vítr s nárazy až 70 kilometrů v hodině. Víkend bude deštivý

V první polovině týdne bude v Česku jasná až polojasná obloha s teplotami kolem 22 stupňů Celsia. Od středy začne silně foukat a v pátek se přidá déšť a bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V některých částech Česka bude na nejvyšším stupni riziko šíření požárů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Ve čtvrtek by měl vítr dosáhnout největších hodnot | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ledoví muži v pondělí přinesli poměrně nízké noční teploty. Kvůli jasné obloze a uklidnění větru klesaly teploty hlavně v severovýchodní a východní části Česka až k jednomu stupni Celsia s četnými přízemními mrazíky,“ uvedli meteorologové na síti X.

Přes den se ale teploty vyšplhají na 19 až 23 stupňů, v Čechách až 25 stupňů Celsia. Obloha bude jasná až polojasná, k večeru se na Šumavě ojediněle objeví srážky nebo bouřky. Obdobný ráz počasí přetrvá i v úterý. Noční teploty už ale pod bod mrazu neklesnou.

Ve středu začne foukat, vítr by mohl v nárazech dosáhnout rychlosti 50 až 60 kilometrů v hodině, ve čtvrtek se zatáhne a vítr zesílí v nárazech až na 70 kilometrů v hodině. V pátek bude postupně na celém území pršet a hrozí i bouřky. Deštivý by měl podle meteorologů být i víkend. Teploty se budou pohybovat mezi 16 až 21 stupni Celsia.

Riziko požárů

V některých částech Česka bude také riziko šíření požáru od úterý do pátku na nejvyšším stupni, vyplývá z předpovědi, kterou vědci zveřejňují a pravidelně aktualizují na webu FireRisk. Důvodem je nízká vlhkost paliva, tedy dříví a klestí v lese, a větrné počasí.

Mexiko sužují vedra. Školy ruší výuku, vysoké teploty mají i oběti na životech

Číst článek

Nejhorší situace bude v severních Čechách a severní polovině středních Čech, v některé dny bude nejvyšší riziko i v jihovýchodní části Moravy či části jižních Čech. Na podstatné části zbývajícího území bude riziko šíření požáru na druhém nejvyšším stupni, řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe.

„Nárazy větru, které riziko významně zvyšují, se očekávají hlavně ve středu až v pátek a mohou dosahovat až 15 metrů za sekundu,“ doplnil Zahradníček. Vlhkost paliva se sice minulý týden významně zvýšila po vydatných deštích, ty však nezasáhly republiku rovnoměrně a někde nepršelo vůbec, takže naopak pokračovalo vysychání krajiny.

Na většině území se bude od úterý vlhkost paliva podle předpovědi pohybovat mezi pěti a deseti procenty. Odborníci při takto vysokém riziku radí zvážit, zda je vůbec potřeba oheň rozdělávat, a v případě že ano, tak učinit taková opatření, aby se nemohl rozšířit. Vysoké riziko znamená i možnost rozšíření požáru například odhozením nedopalku cigarety ve volné přírodě.

Vysoké požární riziko má podle předpovědi klesnout v sobotu díky dešťům. Naposledy bylo takto vysoké požární riziko na přelomu dubna a května, tedy v době pálení čarodějnic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme