V Dukovanech nacvičují atomovou havárii

První část cvičení Zóna 2008 v Jaderné elektrárně Dukovany úspěšně skončila. Během noci, rána a dopoledne vznikla v elektrárně simulovaná havárie, která vedla až k vyhlášení třetího stupně mimořádné události. Fiktivně totiž unikla do ovzduší poměrně velkého území Třebíčska radiace. Scénář cvičení zkombinoval velmi nepravděpodobné události a nehody, jejichž souběh je velmi nepravděpodobný. Cvičení Zóna 2008 se chystalo téměř rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

Čím je tato simulace zvláštní, prozradila Radiožurnálu šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová: "Cvičení složek krizové odezvy probíhá do roka několik, možná i rozsáhlejších než je toto. Ale poprvé pro případ hypotetické havárie na jaderné elektrárně cvičí i ústřední krizový štáb. Premiér dokonce vyhlásí simulovaný nouzový stav."

Přehrát

00:00 / 00:00

O cvičení v Jaderné elektrárně Dukovany mluvila v Ranním interview Radiožurnálu šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (moderátor Jan Pokorný)

Podle mluvčího dukovanské elektrárny Petra Spilky je možnost úniku radioaktivity z Dukovan velice nepravděpodobná, dnes se ji ale snažili nasimulovat: "Elektrárna Dukovany cvičení rozehrála a simulovala velkou, nadprojektovou havárii, při které se jako uvolnila radioaktivita do širokého okolí. Všechno se odehrává na našem počítačovém simulátoru, který je věrnou kopií blokové dozorny."

Fingovanou mimořádnou událostí, kterou začala cvičná havarijní situace, bylo roztržení potrubí s radioaktivní chladicí vodou v primárním okruhu. Služba v elektrárně odstavila reaktor, začala ochlazovat. Nahlásila simulovanou poruchu energetickému dispečinku a Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Varovné sirény houkaly ve dvacetikilometrové zóně v okolí dukovanské elektrárny.

Zítra se bude cvičit evakuace obyvatelstva a dekontaminace. Bude to ve čtyřech okolních obcích - Vémyslicích, Kubšicích, Mohelně a Kožichovicích.

Jaderná elektrárna Dukovany patří z hlediska bezpečnosti mezi deset procent nejlépe hodnocených jaderných elektráren ve světě.

Česká republika má ale problém s vyhořelým jaderným palivem. Zatím se skladuje v elektrárnách. Kde bude jeho trvalé úložiště, v tom by mělo být jasno do roku 2025.

Věříte, že jsou české jaderné elektrárny bezpečné? Hlasujte v naší anketě!

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme