V Dušejově začala likvidace části stáda

Kvůli výskytu choroby BSE bude v tamním zemědělském družstvu utraceno téměř 140 krav. O jejich likvidaci bylo definitivně rozhodnuto poté, co i kontrolní test v renomované laboratoři v německém Tübingenu prokázal, že jedna dojnice z Dušejova byla nakažená takzvanou nemocí šílených krav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra Fencla budou všechna poražená zvířata podrobena testu na BSE. Ta, u kterých vyšetření skončí pozitivně, budou spálena. Kusy, u nichž testy neprokáží přítomnost prionů, způsobujících BSE, budou uloženy do země v zahrabištích.

S likvidací se v Dušejově začalo v pátek ráno. Na místě už jsou veterináři, kteří chystají mobilní jatka. Povoláni byli také vojáci, aby pomohli s hloubením zahrabišť. Pozitivní výsledek i třetího testu na BSE nebyl pro tamní farmáře žádným překvapením. Předseda dušejovského zemědělského družstva Zdeněk Bartošík zatím stále neví, jakým způsobem se jejich kráva nakazila. Nedokáže odhadnout ani ztráty, které potvrzení takzvané nemoci šílených krav družstvu způsobí. Jak řekl Radiožurnálu, škody družstvu vzniknou jednak samotným utracením části stáda a jednak snížením produkce mléka. Tyto ztráty odhaduje asi na 20 tisíc korun denně.

Česká pojišťovna zřejmě vyplatí zemědělskému družstvu Dušejov na Jihlavsku náhradu za utracení téměř 140 dojnic. O utracení skotu rozhodlo ministerstvo zemědělství. Podle mluvčího České pojišťovny Michala Urbana by družstvo v Dušejově mohlo získat kompenzaci až ve výši tří miliónů korun. Pojišťovna zatím čeká na podklady, na jejichž základě provede ocenění utracených zvířat. Pokud vše proběhne hladce, v Dušejově by peníze mohli mít příští týden.

Nadále platí plošné vyšetřování všech porážených krav starších třiceti měsíců. Potřebných 180 milionů korun na tyto kontroly by měl uvolnit stát. Vláda včera na doporučení ministra Fencla odsouhlasila, aby se peníze vzaly z rozpočtu Pozemkového fondu. Novelu příslušného zákona, která by to umožnila, ale ještě musí schválit parlament.

K zemím, které uzavřely hranice před českým hovězím, se nově připojilo také Rusko. Podle nařízení tamní veterinární správy se ode dneška nesmí do země dovážet živý skot, maso na kostích a produkty, obsahující hovězí komponenty. Od 20. června Rusko umožní dovoz pouze hovězího masa bez kostí. Všechny dovozy přitom budou podléhat výhradní kontrole ruských veterinářů. Žádná mimořádná opatření po prokázaném výskytu BSE na území našeho státu naopak nechystá Německo.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme