V. Dvořáková: Po obhajobě je postih za plagiátorství takřka nemožný

Starosta pražského Jižního Města Dalibor Mlejnský z ODS podle zjištění Českého rozhlasu z velké části opsal svou diplomovou magisterskou práci na Univerzitě Jana Amose Komenského.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimíra Dvořáková | Foto: Šárka Ševčíková

Dva nezávislé posudky uvádějí, že práce je opsaná především ze dvou knih, bez patřičných citací. Pan Mlejnský nám v reakci na žádost o rozhovor napsal v SMS zprávě, že studium vysoké školy považuje za ukončenou etapu a je ochoten se bavit jen o městské části, kde je starostou.

VÍCE O KAUZE: Starosta Jižního Města opsal diplomovou práci, vyplývá z posudků

Předsedkyně Akreditační komise VŠ Vladimíra Dvořáková v Ozvěnách dne mluvila o tom, jaký postup připadá v úvahu, kdyby se bezpochybně prokázalo, že někdo opsal diplomovou práci nebo necitoval zdroje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plagiátorství při psaní diplomových prací mluvila v Ozvěnách dne předsedkyně Akreditační komise VŠ, politoložka Vladimíra Dvořáková

„Záleží na tom, v jaké fázi se na to přijde. V momentě, kdy se na opis přijde až po obhajobě, tak už je ten proces velmi obtížné a myslím, že je takřka nemožné, aby se s tím něco dělalo.“

„Pokud má škola jakési mechanismy a přijde na to před tím, tak samozřejmě práce není obhájena a jsou určité sankce, třeba i vyloučení studenta. Takže to jsou 2 rozdílné situace,“ zdůraznila Dvořáková.

Pokud uplyne několik let, má škola omezené možnosti. Podle Dvořákové by se by se škola měla zamyslet nad kontrolními mechanismy, měla by to případně i zveřejnit a od kauzy se distancovat. Připomněla také, že trestný čin plagiátorství je po několika letech promlčen.

„Samozřejmě, práci jsem neviděla, v jakém rozsahu, zda jde jen o nedostatečné citování, nebo nejsou studenti dobře vedeni - a ani já nejsem žádný arbitr,“ poznamenala Vladimíra Dvořáková.

Jak zdůraznila, klíčové je, aby si student položil určitou klíčovou otázku a ve své práci se snažil o originální pohled na téma a kriticky se zamýšlel i nad zdroji.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme