V. Havel: Některé demokratické strany přebírají myšlení extrémistů

Některé demokratické strany převzaly podle prezidenta Václava Havla myšlení extrémistů. Prezident to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas 6 - Rádio Svobodná Evropa. Havel nejmenoval žádné extremisty ani stranu, která podle něho jejich postoje přejala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Jan Rosenauer

"Některá témata, hesla, či zkratkovité způsoby myšlení a nebo politických nabídek přebírají větší demokratické strany. Jakýmsi způsobem je polidšťují, humanizují. Je to takový zvláštní proces jakoby vytunelování těch extrémnějších stran, což je asi v podstatě dobré, ale že by to byl důvod k mimořádné radosti, to také ne," poznamenal Václav Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Havel o politických stranách

Prezidentovi se zdá, že česká společnost má i přes zkušenost komunismu a postkomunismu "demokratický, svobodomyslný potenciál a touhu po slušných poměrech". Současně však ve společnosti žijí předsudky a navyklé modely chování, sympatie ke zkratkovitým řešením. "Což je terén, na kterém operují extremisté nikoli pouze v zemích postkomunistických, ale i ve stabilizovaných západních demokraciích," řekl Havel.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme