V. Havel: Zapomínáme na zásluhy studentů

Prezident Václav Havel se na zámku v Lánech na Rakovnicku setkal se zástupci tří vln studentských hnutí. Bývalí studenti z let 1939, 1968 a 1989 jsou podle prezidenta důležití pro vědomí kontinuity v národě. Naše společnost však podle něho zapomíná na zásluhy studentských hnutí, která přispěla k demokratizaci poměrů v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: hrad.cz

"Zdá se mi, a o tom jsme též mluvili, že lze pozorovat takový jakýsi ve společnosti vytěsňovací syndrom," uvedl prezident. Česká společnost sice podle něj uznala práci studentských hnutí, ale jakoby na ně vzápětí docela ráda zapomněla.

"Ten vytěsňovací syndrom je jakousi obranou před tou nutností myslet, před nutností začasté si přiznávat vlastní selhání, tou nutností podívat se do tváře lidem, či hnutím, či okamžikům, které mohou působit jako výčitka či špatné svědomí," dodal Havel.

Na zámku v Lánech se s Václavem Havlem setkali pamětníci událostí z listopadu 1939 Václav Straka, Jakub Čermín a Jaromír Strejček, organizátoři studentských akcí z roku 1968 Ladislav Mravec, Taťána Holečková a Miroslav Tyl. Zástupci studentů z listopadu 1989 pak byli Šimon Pánek, Martin Mejstřík a Martin Klíma.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme