V hitparádě jmen vítězí Eliška a Jakub, v oblibě je dohánějí Anna a Jan

Jak se bude jmenovat? To je otázka, nad kterou přemýšlejí budoucí rodiče někdy i hodně dlouho. Při výběru jména hraje roli tradice, ale letos v lednu zaznamenali statistici i jména velmi neobvyklá. Třeba dívčí jméno Puma Lia nebo chlapecké Tony Dionýz. Někdy ale může mít neobvyklé jméno i ryze praktický důvod.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko, ilustrační foto

Miminko, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Máme to trochu složitější, protože tatínek je Ir. Tak se snažíme vybrat jméno, které by znělo dobře v češtině i v angličtině,“ popisuje Alice, které se miminko narodí asi za tři měsíce.

„Zatím jsme se dobrali ke dvěma variantám. Buď to bude Isabela, nebo možná - což by bylo asi neobvyklé – Robin.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče letos v lednu dali svým nově narozeným dětem, jsou Jakub a Eliška. Informuje Eva Rajlichová

Statistici jsou ale na netradiční jména zvyklí. „Zvláštních jmen jsme zaznamenali opravdu hodně,“ říká Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu.

„U chlapců uvedu třeba Barnabáše, Desmonda, Jiljího, Kajetána, Rubena nebo Serafína. U holčiček Amálku, Divine, Elvíru, Melody, Tifani nebo Vilemínu.“

Letos v lednu se narodilo přibližně devět tisíc dětí. Mezi novorozenými chlapci vévodil Jakub, který porazil Jana a Tomáše. Zmíněná jména patří dlouhodobě k nejoblíbenějším.

Rodinná tradice i kreativita

„U chlapců tolik změn nebývá, jen v roce 2004 se dostal do první desítky Matyáš, jinak je to dlouhodobě stále stejné,“ poznamenal Chrámecký.

Kalendárium | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle něho jde často o rodinnou tradici, předávání jména synovi po otci. U holčiček bývají rodiče kreativnější, rodiče o nich možná víc přemýšlejí, volí jména, která se jim více líbí.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že chlapci dědí svá jména po otci až třikrát častěji než dívky. Na to ukazuje i mnohem proměnlivější „hitparáda" dívčích jmen.

„Když se podíváme na holčičky, tak tam od začátku vyhrávala Tereza, až v posledních letech ji na prvních místech vystřídala Anička s Eliškou,“ vysvětluje Tomáš Chrámecký.

„V těch nejoblíbenějších jménech se jich vystřídalo od roku 1999 devět, což v porovnání s chlapci je opravdu hodně. Do oblíbených se dostávají Ema, Sofie, Viktorie nebo úplně nově Laura.“

Čas od času ale i celkem konzervativní dvacítku nejoblíbenějších rozpohybuje nečekaná obliba některého ze jmen. Před pár lety se takovou „skokankou" stala docela obyčejná Věra.

„V roce 2008 byla najednou Věra na 13. místě. Nikdy předtím a ani nikdy potom se mezi dvacítkou nejoblíbenějších jmen nevyskytovala,“ dodal Chrámecký.

Lednové statistiky za rok 2015 zaznamenaly přece jen jednu zvláštnost. Jména Alex a Fabien dávali rodiče jak nově narozeným dívkám, tak chlapcům.

Oblíbená jména pro děti | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme