V Horním Jiřetíně chtějí od voleb záchranu obce

Možná naposledy se letos konají volby v severočeském Horním Jiřetíně. Za určitých okolností by obec mohla kvůli rozšíření těžby hnědého uhlí zmizet z mapy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Horního Jiřetína se dělí na dva tábory - jedni nechtějí opustit své domovy a druzí chtějí s těžaři vyjednávat.

Obyvatelé Horního Jiřetína se dělí na dva tábory - jedni nechtějí opustit své domovy a druzí chtějí s těžaři vyjednávat. | Foto: Tomáš Adamec

I v Horním Jiřetíně začaly volby ve 14 hodin. Lidé, kteří k volbám přicházejí, čekají od jejich výsledku hlavně rozhodnutí o zachování jejich obce.

„Od voleb si slibuji zachování Jiřetína. Ale nejen jeho zachování. Jakékoliv bourání je nesmysl. Žiju tady už přes padesát let a vím, kolik se tady v okolí zlikvidovalo vesnic úplně zbytečně,“ povzdechl si jeden z voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Beneše z voleb v Horním Jiřetíně

Podobně se vyjadřují i ostatní občané.

„Jestli zvítězí rozumná strana, která nebude hamounit po penězích, tak Jiřetín zůstane. Pokud vyhraje strana, které jde jen o koryta, tak vesnice skončí. Lidé tomu nezabrání,“ předpověděla Miluše Tuchyňová, která žije v Horním Jiřetíně čtyřicet let a s manželem si zde postavila dům.

Zatím nechce myslet na nejhorší, tedy na to, že by obec padla kvůli limitům.

„Musela bych se odstěhovat z místa, kde jsem nechala kus svého srdce. Co jsme tu nechali, bych ráda předala dál dětem. Jako rodina budeme bojovat o to, abychom Jiřetín nedali,“ dodala Tuchyňová.

V minulých volbách volilo v Horním Jiřetíně zhruba 62 procent obyvatel. I letos se zdá, že bude o volby velký zájem. Zhruba tři hodiny po jejich zahájení vhodilo do volebních uren svůj hlas přibližně tři sta lidí.

Horní Jiřetín má celkem tři volební okrsky. Jedním z nich jsou Čerňice, druhá obec, která by v případě prolomení limitů navždy zmizela z mapy. I zde volili lidé hlavně podle toho, kdo jim slíbil zachování jejich domovů.

Jan Beneš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme