V hospodaření bývalého vedení Hradu chyby

Miliónové chyby zjistil nejvyšší kontrolní úřad v hospodaření bývalého vedení Hradu. Kontroloři našli chyby v účetnictví, v pořádku není řada pracovních smluv a chybí řádná evidence uměleckých předmětů. O kontrolu požádal exprezident Havel, když z postu hlavy státu odcházel. Jeho někdejší kancléř Ivo Mathé tvrdí, že zatím neměl možnost vznést jako kontrolovaná strana k protokolu NKÚ námitku, jak tomu obvykle při podobných šetření bývá. Navíc je podle Mathého dnešní zpráva úřadu jen velmi náznaková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Kancléř současného prezidenta Jiří Weigl nás ujistil, že Hrad už začal se sepisováním škod, které způsobilo vedení Kanceláře i Správy Pražského hradu před nástupem Václava Klause. "Probíhají mimořádné inventarizace například u státních vyznamenání. Probíhá zjišťování škod při nákládání s majetkem. Probíhá zavádění do účetnictví položek, které správa neúčtovala - jako byly například některé umělecké předměty nebo materiál, kterého se Správa zbavovala, a tak dále."

Kancléř potvrdil, že připravuje řadu opatření k nápravě: "Tato kontrola není kontrolou zaměřenou proti našim předchůdcům, nebo něco takového. Tuto kontrolu jsme neobjednali my, nové vedení kanceláře, republiky ani nový prezident republiky, objednal ji prezident Václav Havel. Čili je to standardní kontrolní proces, který v rozpočtových organizacích probíhá," upozornil Weigl.

Nové vedení dokonce připravilo i personální změny. "Na Správě Pražského hradu byl vyměněn ředitel ekonomického odboru. V kanceláří působí nový interní auditor a nepochybně nálezy škodní a inventarizační komise, pokud ukáží osobní zavinění a škody, které podle platných předpisů přesáhnou určitý rámec, budeme požadovat osobní odpovědnost a případně trestní postih lidí, kteří to zapříčinili."

Bývalý prezidentský kancléř Ivo Mathé odmítá, že by Hrad při hospodaření porušil zákon a připravil například daňové poplatníky o nějaké peníze. "Strašně mne mrzí, že jsme nemohli my jako bývalé vedení vypracovat připomínky ze zákona v době, kdy to bylo podle zvyklostí NKÚ vhodné, to znamená po předání kontrolního protokolu někdy v květnu. To už jsme na Hradě nebyli a nové vedení zřejmě nemělo moc zájem věci vysvětlovat."

Je přesvědčen o tom, že většinu z nesrovnalostí lze vysvětlit ke spokojenosti daňových poplatníků. "Navíc se jedná o kapitolu, která roční rozpočet 300 miliónů hlídá opravdu dobře a většina těch výhrad je v řádu sto tisíc korun."

Výsledky kontroly jsou od rána na internetových stránkách NKÚ. Kontrolóři NKÚ se zaměřili také na hospodaření Úřadu vlády, a to v období let 2000 - 2001. Podle zveřejněných informací nepostupoval úřad nejhospodárnějším způsobem a nepoužíval rozpočtové prostředky pouze ke krytí nezbytných potřeb a pro účely, na něž byly určeny. Sporně tak byly například v roce 2001 použity více než 3 miliony korun.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme