V Hřensku připravují odstřel dalších skal

V Hřensku na Děčínsku se naplno rozběhly přípravné práce na sanaci devíti nestabilních skal - kvůli hrozbě jejich sesuvu musel být v dalších čtyřech lokalitách vyhlášen stav nebezpečí. Masivy začaly bezprostředně ohrožovat životy a majetek části obyvatel města. Téměř šest desítek lidí bylo nuceno opustit své domovy. Odpoledne do Hřenska dorazila přivolaná armádní pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřensko | Foto: Hřensko

Prakticky jasno o postupu prací v příštích hodinách má pyrotechnik děčínské odborné firmy Jan Pokorný. "V neděli začneme střílet nad obecním úřadem. Pak se rozhodlo, že na střílení budou další čtyři objekty nad Klepáčem. Otázka je ten pátý objekt nad Klepáčem, zde se budou vyhodnocovat varianty", řekl Jan Pokorný Českému rozhlasu.

Krizový štáb dnes rozhodl i o rozebrání stavby obecní tržnice - ta musí totiž uvolnit místo pro staveniště vytvářené kvůli sanaci v okolí restaurace Klepáč. Tržnice se proto od rána vyklízela. Pracovníci specializovaných firem také prováděli přípravné práce na prvním skalním bloku nad obecním úřadem.

Do Hřenska už dorazilo jedenáct vojáků z rakovnického Záchranného výcvikového praporu. Společně s policisty budou střežit opuštěné objekty a dbát na dodržování mimořádných opatření, souvisejících s vyhlášením stavu ohrožení. Vojáci už na místě stačili projít bezpečnostním školením.

Sanace akutně hrozících hřenských skal nebude levnou záležitostí. První odhady počítají s náklady okolo 40 miliony korun.

Jak dlouho budou muset být lidé mimo své domovy a zda se vůbec vrátí si přednosta děčínského okresního úřadu Jiří Benedikt zatím netroufl přesně odhadnout. "Některé úseky budou obnoveny rychleji a některé budou trvat i několik týdnů, možná i několik měsíců," řekl. Vyjádřil ale přesvědčení, že se odbornou péčí firem podaří skály sanovat tak, že nebezpečí už hrozit nebude.

Stav nebezpečí v Hřensku platí od 29. ledna pro oblast v okolí hotelu Lugano. Vyhodnocení nového měření pohybu skal ukázalo, že dalších devět bloků představuje bezprostřední ohrožení pro lidi.

Josef Suk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme