V Hřensku skončil stav nebezpečí

Obyvatelé Hřenska si mohou vydechnout. Dnešní šestou hodinou přestal v obci na Děčínsku platit stav nebezpečí, vyhlášený před pěti měsíci kvůli padajícím skalám. Během této doby odborníci nebezpečné skalní masivy odstranili či upevnili, sanace přišla stát na 60 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřensko | Foto: Hřensko

Zároveň v Hřensku končí i policejní ostraha u obecní tržnice, která byla posledním místem, kde ještě hrozilo zřícení skal. Stav nebezpečí vyhlásil děčínský přednosta Jiří Benedikt letos 29. ledna a postupně platil v šesti lokalitách. Od té doby už pracovníci specializovaných firem všechny nebezpečné masivy ukotvili, odstřelili, nebo rozebrali.

Závěrečné práce si podle Jiřího Benedikta nevyžádají žádná další výrazná omezení života v obci. "Bude tam platit pouze standardní omezení v rámci stavby a dokončovací práce omezí průjezd po místní komunikaci pod tržnicí," vysvětlil přednosta.

Hřensko je nyní opět plné německých turistů a vietnamských obchodníků. Přesto se podle řady obchodníků téměř půlroční práce a uzávěry některých lokalit v obci výrazně projevily na tržbách. Náhradu ale podle přednosty Benedikta dostanou jen majitelé provozoven, které byly kvůli vyhlášenému stavu nebezpečí úplně uzavřeny a vystěhovány.

Sanaci skal prodražilo v květnu nečekané utržení a následné odstraňování skály nad hotelem Klepáč. Stát měl původně na zajištění nestabilních pískovcových masivů vydat 55 miliónů korun, uvolněný blok nad hotelem spolkl dalších pět. Peníze na zaplacení prací zatím ale k dispozici nejsou. Dříve poskytnutých třicet miliónů okresní úřad už dal firmám, které dlouho zabezpečovaly skály z vlastních zdrojů.

Josef Suk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme