V Hřensku začaly práce na zajištění skal

Skalní masivy v Hřensku, kvůli nimž bylo v úterý evakuováno 13 obyvatel, už mají pod kontrolou odborné firmy. Od pátku začnou jejich pracovníci sanovat nejvíce narušené pískovcové bloky, které hrozí zřícením na obytné domy. Děčínský okresní úřad v této lokalitě obce vyhlásil na doporučení geologů stav ohrožení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohrožená lokalita Hřenska

ohrožená lokalita Hřenska | Foto: Libor Zavoral

Stabilnější skalní pilíř po očištění zpevní kotvící lana a betonové podpěry. Druhý masiv musí dílčími odstřely a postupným rozebíráním zabezpečit děčínská firma specializovaná na trhací práce. Podle stávajících odhadů by sanace narušených skalních bloků měla skončit do deseti dnů; právě na tuto dobu byl stav ohrožení vyhlášen. V případě nutnosti ale může být prodloužen. Podle pyrotechniků, kteří už dorazili do Hřenska, bude postup jejich práce záviset i na vývoji počasí.

Náklady na zajištění nebezpečných skal, které jsou na pozemcích Národního parku České Švýcarsko, ponese podle hřenského místostarosty Zdeňka Pánka stát. "My to tak orientačně vyčíslujeme asi na částku 3,5 až 5 milionů korun". Ředitel národního parku Zdeněk Patzelt si myslí, že se nyní konečně podaří urychlit vytvoření zvláštní pracovní skupiny, která bude na skály v budoucnu dohlížet.

Stav ohrožení byl v části Hřenska vyhlášen v úterý poté, co geologové při měření pohybu skal zaznamenali během několika hodin hodnoty přesahující únosná rizika. Doporučili okamžitě uzavřít prostor ohrožený pádem skal a zahájit sanaci. Třináct obyvatel z okolních domů proto ještě večer čekalo rychlé stěhování. Zároveň byla uzavřena i místní tržnice.

Josef Suk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme