V Iráku ošetřili 50 zraněných. Nyní se čeští vojenští doktoři po půl roce vrací domů

Po půlročním působení v Iráku se v sobotu večer do České republiky vrátí polní chirurgický tým. Čeští lékaři severozápadně od Mosulu operovali vojáky zraněné při operaci, která je zaměřená na osvobození Iráku a Sýrie z rukou islámských radikálů z organizace Islámský stát, informoval mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Během svého působení čeští lékaři pomohli pěti desítkám pacientů. Jejich úkol převzali na začátku června norští doktoři.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojenští lékaři se po půl roce v Iráku vrací domů. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle armádního webu český polní chirurgický tým (PCHT-I) působil na západním hrotu operace Inherent Resolve, tedy operace, při které irácké ozbrojené síly za podpory spojenců bojují za osvobození území obsazených islámskými extremisty. Čeští lékaři pracovali v rámci americké polní nemocnice.

„Během svého působení tým provedl 49 chirurgických výkonů v celkové a regionální anestézii, z toho bylo provedeno 44 akutních a pět plánovaných zákroků," uvedla armáda. Ošetřeno bylo celkem 53 pacientů a tým se podílel i na několika hromadných příjmech raněných, které se nazývají MASCAL. Mezi ošetřenými byli jak iráčtí a koaliční vojáci, tak i irácké děti.

„Činnost a profesionalita českého PCHT-I byla po celou dobu nasazení vysoce ceněna jak iráckou stranou, tak i koaličními partnery," poznamenal Šulc.

Česká armáda vyslala sedmnáctičlenný tým do Iráku na začátku prosince. V nemocnici spolupracovali s americkými a dánskými kolegy, společně tvořili čtyři mezinárodní týmy.

Při březnové návštěvě náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře lékaři řekli, že operovali především pacienty v kritickém stavu. Pomáhat museli třeba vojákům s průstřelem hrudníku či s prostřelenou nohou po velké ztrátě krve. Jednomu chlapci museli amputovat nohu.

Přesnou polohu základny armáda z bezpečnostních důvodů tajila. Nacházela se ale poblíž bojů. Dělostřelci z ní například podporovali operace spojenců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme