V Iráku se střídají naši vojáci

Stovka našich vojenských policistů zamíří odpoledne do Iráku. Jejich hlavním úkolem bude vycvičit další irácké policisty. Jde v pořadí už o třetí kontingent, který tam letos česká armáda posílá. Vojáci se střídají po třech měsících, takže koncem září by měli být zase zpátky doma. Letadlem s českými vojáky odletí z Prahy i čtyři irácké děti. Dvě holčičky a dva chlapci se v Česku úspěšně podrobili složité srdeční operaci a vracejí se domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpočívající vojáci | Foto: Jiří Hošek

Nedávno se mezi našimi politiky začalo mluvit o tom, jestli by česká armáda neměla na konci roku z Iráku úplně odejít. Názor ministerstva obrany na tyto úvahy Radiožurnálu tlumočil mluvčí resortu Ladislav Šticha. "Pan ministr Kostelka od počátku všech těchto diskuzí jednoznačně říká, že působení vojáků v misích je v rukou politiků. Armáda nemůže sama rozhodovat o svém působení a musí vždy získat politický mandát. Mezi naše priority už několik let patří Balkán. Máme tam největší zkušenosti a jsme za to také v Alianci velmi ceněni."

Stejným letadlem letadlem s českými vojáky odletí do jihoirácké Basry čtyři irácké děti. Dvě holčičky a dva chlapci se v Česku úspěšně podrobili složité srdeční operaci a vracejí se domů. Letí s nimi i tým šesti zdravotníků, který má pracovat v britské polní nemocnici.

Děti strávily v péči lékařů tři měsíce. Čtveřici loni vybrali čeští vojenští lékaři z bývalé polní nemocnice v Basře z více než čtyřiceti dětí se srdečními vadami. Podle Štichy ale se zatím do českých nemocnic noví malí pacienti nepovezou. "Zatím v tuto chvíli nemám informace, že bychom je už teď vezli zpět, Máme vytipováno 4-6 dětí, které mají vážné kardiologické vady. S podobnými vadami jsme už léčili 22 dětí, ale samozřejmě zájmem ministersta obrany je těmto dětem pomoci a jistě se brzy nějaká cesta najde."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme