V jedenácti českých městech začali policistům pomáhat civilní asistenti

Strážníci v jedenácti českých městech mají k ruce pomocníky. Celkem 50 civilistů jim bude pomáhat hlídat veřejný pořádek a řešit případné konflikty v sociálně vyloučených lokalitách. K vidění budou například v ulicích Chomutova, Šluknova, Havířova nebo Kutné Hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

V Kutné Hoře, konkrétně v částech Neškaredice a Žizkov, bude pomáhat i Miroslav Zahradník.

„Chci, aby bylo v mém městě bezpečno, jak kvůli rodině, tak kvůli dalším lidem. Především matky s dětmi se bojí vycházet,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si od asistentů prevence kriminality slibují v Kutné Hoře, popsal Radiožurnálu starosta města Ivo Šanc

Pan Miroslav prošel výběrových řízením, do kterého se přihlásilo přes 320 lidí. Ti nejúspěšnější pak absolvovali i školení.

Asistenti budou dva roky zaměstnanci městské policie, potvrzuje ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová.

„Původní záměr byl jednoznačný, aby se vybírali dlouhodobě nezaměstnaní lidé, kteří ale nemají žádné zásadní problémy s trestnou činností a kteří jsou ze sociálně vyloučené lokality. Jenomže když jsme dělali nábor a výběr, tak jsme zjistili, že se tam hlásili nejenom Romové, ale i lidi z řad majoritní populace,“ vysvětlila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra Jitka Gjuričová ve Světě o jedné Rádia Česko

V Kutné Hoře mají strážníci k dispozici tři asistenty, romské národnosti je jeden z nich. Starosta města Ivo Šanc považuje projekt ministerstva vnitra za užitečný.

„Myslíme si, že tohle řešení by nám mohlo pomoct, protože se jedná často o záležitosti, na které městská policie nemá čas a kapacity, jako jsou drobné přestupky proti veřejnému pořádku nebo čistotě v romských lokalitách, docházka dětí do školy,“ upřesnil starosta.

Pomocníci strážníků budou mít na sobě zvláštní uniformy s nápisem ‚asistent prevence kriminality‘ a zpočátku budou chodit společně s hlídkami městské policie. „Místní autority by mohly být v drobnějších záležitostech velmi účinné,“ věří Šanc.

Jakub Šídlo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme