V Jeseníkách a Krkonoších platí čtvrtý lavinový stupeň

Vítr a sníh nadále komplikují život silničářům i horským záchranářům. Na mnoha místech republiky se tvoří sněhové jazyky, v Orlických horách, Jeseníkách a na Vysočině i závěje. V Jeseníkách už záchranáři horské služby vyhlásili kvůli čerstvému přívalu sněhu čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Stejný stupeň platí i v Krkonoších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina | Foto: Jan Rosenauer

Hrozba sesuvu lavin platí v Jeseníkách hlavně na pěti místech v lavinových katastrech - v oblasti Velkého a Malého Kotle, Červené hory, Kralického Sněžníku, Kamzičníku a Jeleního žlebu. Všechny lavinové lokality leží mimo turistické trasy.

Záchranáři ale varují návštěvníky hor, že opatrnost je nutná i v ostatních oblastech. "Sněhu přibývá, až do zítřka jsou hlášeny další přeháňky. Sesuvy se mohou přihodit i v lokalitách, které nejsou jako tradiční lavinové terény," upozornil Marek Formánek z horské služby na Červenohorském sedle. Na vrcholcích Jeseníků teď leží přes dva metry sněhu.

Na sesuv sněhu na turistické stezce v oblasti Červenohorského sedla například na konci února doplatil skialpinista z Prahy , kterého zasypal dvacetimetrový lavinový pás. Ze sněhového sevření museli turistovi pomoci záchranáři. Vyvázl pouze otřesen a v šoku, jinak pád sněhu přečkal bez zranění.

Čtvrtý stupeň nebezpečí pádu lavin platí už od včerejška i v Krkonoších. Během víkendu připadlo místy až půl metru sněhu. Lavinovými lokalitami jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Riziko pádu lavin tam potrvá až do jara, kdy může masy sněhu na svazích uvolnit tání.

Laviny si letos v Krkonoších vyžádaly již dva lidské životy. Počátkem února se uvolnila lavina na polské straně Krkonoš a zasypala dva polské záchranáře. Oba zemřeli.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme