V Jeseníkách a Krkonoších platí čtvrtý lavinový stupeň

Vítr a sníh nadále komplikují život silničářům i horským záchranářům. Na mnoha místech republiky se tvoří sněhové jazyky, v Orlických horách, Jeseníkách a na Vysočině i závěje. V Jeseníkách už záchranáři horské služby vyhlásili kvůli čerstvému přívalu sněhu čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Stejný stupeň platí i v Krkonoších.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina

Lavina | Foto: Jan Rosenauer

Hrozba sesuvu lavin platí v Jeseníkách hlavně na pěti místech v lavinových katastrech - v oblasti Velkého a Malého Kotle, Červené hory, Kralického Sněžníku, Kamzičníku a Jeleního žlebu. Všechny lavinové lokality leží mimo turistické trasy.

Záchranáři ale varují návštěvníky hor, že opatrnost je nutná i v ostatních oblastech. "Sněhu přibývá, až do zítřka jsou hlášeny další přeháňky. Sesuvy se mohou přihodit i v lokalitách, které nejsou jako tradiční lavinové terény," upozornil Marek Formánek z horské služby na Červenohorském sedle. Na vrcholcích Jeseníků teď leží přes dva metry sněhu.

Na sesuv sněhu na turistické stezce v oblasti Červenohorského sedla například na konci února doplatil skialpinista z Prahy , kterého zasypal dvacetimetrový lavinový pás. Ze sněhového sevření museli turistovi pomoci záchranáři. Vyvázl pouze otřesen a v šoku, jinak pád sněhu přečkal bez zranění.

Čtvrtý stupeň nebezpečí pádu lavin platí už od včerejška i v Krkonoších. Během víkendu připadlo místy až půl metru sněhu. Lavinovými lokalitami jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Riziko pádu lavin tam potrvá až do jara, kdy může masy sněhu na svazích uvolnit tání.

Laviny si letos v Krkonoších vyžádaly již dva lidské životy. Počátkem února se uvolnila lavina na polské straně Krkonoš a zasypala dva polské záchranáře. Oba zemřeli.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme