V Jeseníkách probíhal zátah na sběrače borůvek, nepřálo mu ale počasí

V nejcennějších partiích Jeseníků dozrávají borůvky a strážci přírody jsou ve střehu. Sběr plodů v národních přírodních rezervacích je totiž zakázaný. Dnes je v terénu mimořádně posílili i policisté, akce má podle Správy CHKO Jeseníky preventivní charakter.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

borůvky

borůvky | Foto: Blanka Černá

Sběrači vyrážejí na borůvky už brzy ráno, v Jeseníkách ale dnes od rána prší.

Území hlídal větší počet strážců, než bývá zvykem, spolu s nimi 15 policistů. Kvůli nepřízni počasí se zaměřili na dopravu – kontrolovali například vjezd do národní přírodní rezervace Praděd nebo povolení za sklem u aut zaparkovaných u rekreačních chat. Mnoho z nich žádnou povolenku nemělo.

Michal Ulrych ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky podotýká, že sběrače špatné počasí nezastaví. "Mám dlouhodobé zkušenosti, že je počasí neodradí, spíše je překvapí, když je my v takovém nečasu najdeme," říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo do Ranního interview Radiožurnálu se z terénu přihlásila vedoucí Správy CHKO Jeseníky Michaela Pruknerová

Na borůvky jezdí organizované skupiny, především z Polska. S pomocí speciálních hřebenů očesávají borůvčí ve velkém, často se vydávají mimo stezky, šlapou na vzácné rostliny a plaší zvěř. V Polsku plody nejen prodávají na trzích, ale údajně z nich vyrábějí barvivo.

Pokud je přistihnou ochránci přírody nebo policisté, můžou jim na místě udělit pokutu 1000 korun. Ve správním řízení se ale částka může mnohonásobně zvýšit. Letos zatím strážci udělili pouze jedinou pokutu.

Setkávají se však také s arogancí a agresivitou. „Stráž přírody žádné konflikty nevyhledává, ale sběrači jsou bohužel také agresivní. Pokud je s nimi dohoda, uloží se pokuta. Ale pokud začnou nějakým způsobem vyhrožovat, stráž do těchto situací bez policie nechodí,“ říká vedoucí Správy CHKO Jeseníky Michaela Pruknerová.

Běžní turisté se pokuty bát nemusí

Správa CHKO se zatím nerozhodla bojovat proti sběračům formou osvěty přes hranice v Polsku. Nedopadla by prý na tu správnou půdu. „Ti, kteří by byli schopni naslouchat nějaké osvětě, nejsou těmi, kdo se účastní těch výjezdů,“ tvrdí Pruknerová.

Reportérka Radiožurnálu, která se akce zúčastnila, narazila v terénu na osamoceného borůvkáře. V horách byl už od 7 hodin ráno a nasbíral 18 litrů borůvek. Přestože si policejní hlídky všiml, rozhodl se zariskovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zátahu proti sběračům borůvek v Jeseníkách se zúčastnila reportérka Andrea Švubová

"Není práce a potřebuji si přivydělat. Policistů si bojím, ale musím. Mám rodinu. Nejsou zakázky, tak když jsem doma, chodím na borůvky," říká muž.

Běžní turisté se ale nemusí obávat, že by je ochránci pokutovali, když si utrhnou do pusy pár kuliček. Nesmějí však při tom opustit značené cesty.

Borůvky zatím dozrávají ve středních polohách, v těch nejvyšších jich zřejmě moc nebude – na jaře totiž hodně borůvčí pomrzlo.

Navzdory tomu borůvčí ochranářům dělá starosti – za posledních 30 let se ve dvou sledovaných lokalitách jeho populace téměř zdvojnásobila. Vytěsňuje cenné rostliny, které se v nejvyšším moravském pohoří vyskytují.

Andrea Švubová, Lucie Maňourová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme