V Jihočeském kraji by ve volbách zvítězila ČSSD

V Jihočeském kraji by ve volbách do poslanecké sněmovny zvítězili sociální demokraté, a to s 24,5% hlasů. Druhá ODS zaostává o dvě procenta. Takové jsou výsledky bleskového průzkumu, který pro Český rozhlas provedly agentury SC&C a STEM.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model

Volební model | Foto: SC&C

Pětiprocentní hranici by podle průzkumu překročilo 5 stran. Za ČSSD a ODS by třetí skončila TOP 09 se 14 procenty, následují komunisté s 12,5% a Věci veřejné s 11,5 %.

Těsně pod pětiprocentní hranicí skončili lidovci, ti ve volebním modelu dostali 4 a půl procenta hlasů, Strana zelených 3 a půl a Strana práv občanů Zemanovci 2 a půl procenta hlasů.

Předvolební diskuse Českého rozhlasu se proto ve úterý 27. dubna zúčastní: Vítězslav Jandák (ČSSD), Jan Bauer (ODS), Vlasta Parkanová (TOP 09), Vojtěch Filip (KSČM), Viktor Paggio (VV). Svou účast ve volbách nevyloučilo 75 % respondentů. Tento výsledek téměř kopíruje výsledky ve všech předešlých krajích. Přesně 90% respondentů vyjádřilo pozitivní přesvědčení o své volbě konkrétní strany. Tento výsledek tak kopíruje závěry z Plzeňského kraje. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. V důvodech k neúčasti vede neschopnost si vybrat následována nezájmem o volby, posledním důvodem je pak tradičně nemožnost se zúčastnit.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Jihočeského kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 23.4.- 24.4. 2010
Počet respondentů: 1328 (SC&C – 680; STEM – 648)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Jihočeského kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v roce

V roce 2006 zvítězila v Jihočeském kraji ODS (36,69%, 6 mandátů), druhá byla ČSSD (30,47%, 4 mandáty). Třetí v pořadí KSČM (13,36%, 2 mandáty). Čtvrtá skončila KDU-ČSL (8,18%, 1 mandát). Pátá skončila Strana zelených (5,90%, mandát). Hranici jednoho procenta překročili už jen SNK Evropští demokraté (1,94%)

Kateřina Křenová, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme