V Jirkově rozhodli o novém dodavateli tepla

ČEZ teplárenská bude do roku 2027 dodávat městu Jirkov u Chomutova teplo. Kritici ale upozorňují, že tendr má několik vad. Rada o něm rozhodla tři týdny před zdejšími opakovanými volbami a to v krátkém čase: od vypsání zakázky k výběru vítěze uběhly jen dva týdny. Okolnostmi stamilionového byznysu se má zabývat antimonopolní úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jirkov | Foto: Město Jirkov

„Město také vypsalo výběrové řízení podle mnohem benevolentnějšího zákona, než je ten klasický o veřejných zakázkách,“ upozorňuje redaktor ČRo Petr Sehnoutka, který situaci dlouhodobě sleduje.

Do podmínek si třeba dalo i požadavek, že uchazeč musí městu předložit smlouvu, jak se vypořádal se současným dodavatelem tepla. Takovou dohodu měla ale jen vítězná firma - ve skutečnosti tak o vítězi nerozhodovalo město, ale právě původní dodavatel tepla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sehnoutka o kauze výběrového řízení na dodávky tepla v Jirkově

Město se hájí, že nemohlo postupovat jinak, protože smlouva se stávajícím nájemcem stále platí a Jirkov ji nemůže jen tak vypovědět. Podle starosty Jirkova Radka Štejnara si dokonce prý město novou smlouvou polepšilo, neboť ČEZ si bude pronajímat lokalitu ročně za dva miliony korun.

Právníci, které Radiožurnál s tímto tématem oslovil, ale upozorňují, že cest bylo více. Třeba, že město mohlo ukončit smlouvu i pod sankcí a pak mohlo dát do podmínek tendru, že vítěz bude muset výši tohoto odstupného městu zaplatit.

Petr Sehnoutka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme